Harry Potter Severlerin 20 Yıldır Beklediği Oyun: Hogwarts Legacy'den Edinilen İlk İzlenimler

Şubat'ta piyasaya çıkacak oyuna çok az kaldı. İşte bizi nelerin beklediğine dair şeyler.
Harry Potter Severlerin 20 Yıldır Beklediği Oyun: Hogwarts Legacy'den Edinilen İlk İzlenimler

hogwarts legacy 20 yıldır beklediğimiz bir oyun

evet, 20 yıldır. bu cümleyi anlamlandıramayacak bir çok kişi var lakin bu entry onlara hitap etmek için yazılmadı. evet, şu an bu yazıyı okuyanlar arasından, hitap edilen kitlenin kim olduğunu anlayanlar anladı.

bekleyiş sona erdi, sonunda büyük çaplı bir hp oyunu geliyor. geliştiriciler bunu aaa bir oyun olarak tanımladı. oldukça iddialılar. bu durum güzel bir şey ancak benim düşüncelerim farklı.

14 dakikalık gameplay-vari trailerı izledim. ardından 6 dakikalık behind the scenes'i de izledim. hatta üstüne fark etmediğim bazı detayları gösteren bu video'yu da izledim. düşüncelerimi ve fikrimi kısaca yazayım.

Resmi oynanış videosu, ilk yayınlananlardan biri


Sahne Arkası


Oyun fragmanında kaçırdığınız detaylar


önce kötü yorumlardan başlayalım

- yüz mimiklerini beğenmedim. karakterlerin yüz hareketleri hiç gerçekçi durmuyor. adeta robot gibiler. son derece yapay. bir aaa oyun için kesinlikle kötü. umarım oyun çıkana kadar düzeltirler.

- combat yani dövüş mekaniği kötü. yapay zekada tutukluluk var. ayrıca hp ruhuna tezat olacak şekilde düellolar paldır küldür rakibe dalma şeklinde gerçekleşiyor. özellikle ana karakterin her hedefi neden havaya kaldırdığını veyahut kendisine çektiğini anlamadım. büyücü savaşları böyle olmaz ki. hedefin tek bir isabet alması etkisiz hale gelmesi için yeterlidir. trailerdaki büyücümüz tıpkı jedilar gibi savaşıyor. bilenler bilir,star wars evrenindeki jedilar da rakiplerine akrobatik hareketler yaparak saldırırlar. büyücüler bu kadar atik,saldırgan,hareketli şekilde büyü yapmazlar. birbirleriyle savaştırdıkları şey kasları değil büyü güçleri ve zekalarıdır.

-eski oyunlardaki düello sistemi bile bu oyundan daha iyi duruyor. rakipler en azından hızlı hareket edip mücadele ediyorlar.

Harry Potter ve Melez Prens / Slytherin Düello Kulubü


Melez Prens oynanış videosu


- bug. trailerda birçok bug gördüm. oyun çok büyük ihtimalle hazır olmaktan çok uzak. trailerda bile bug varsa varın durumu siz düşünün.

- oyun hack and slash tarzda bir rpg olacak diye düşünüyorum. bu oldukça kötü zira hack and slash tarzı, hp dünyası için son derece uygunsuz. wizarding world'ün yapısını yansıtmıyor. böyle bir oyun olursa açıkçası pek de güzel olmaz.

olumlu bulduğum noktalar

- okul çok büyük olacak gibi görünüyor:


hogwarts kelimenin tam anlamıyla devasa görünüyor. bugüne kadar hiçbir hp oyununda olmadığı kadar büyük. şu okulun koridorlarında gezinmek, dolaşmak harika bir duygu olacak. galiba ilk defa filmlerden daha etkileyici şekilde kitaplarda okuduğumuz hogwarts'ı göreceğiz, içinde gezineceğiz. iç mekan tasarımlarını oldukça beğendim:


dış mekan tasarımları da hoşuma gitti

trailer'daki kısa kesitlere bakarsak tam bir okul havası alıyoruz.


- binaların ortak salon tasarımları da oldukça hoşuma gitti.


burada detaylıca ele alan bir video var


- büyük bir açık dünyası olacak gibi görünüyor. böyle bir harita paylaştılar. ben haritada hogwartsı göremedim. ancak harita üzerinde 5-6 gibi rakamlar var. galiba bu bölge daha büyük bir alanın parçası. bizi çok büyük bir harita bekliyor olabilir.


- oyunun geçtiği tarih 1 eylül 1890. 1881 doğumlu dumbledore henüz 9 yaşında ve hogwarts'a başlamasına 2 yılı var. bizim karakterimiz ise beşinci sınıf öğrencisi olarak başlayacak. acaba bir kesişme veya karşılaşma olur mu? ben olur diye tahmin ediyorum :)


inşallah ortaya güzel bir rpg ve hp oyunu çıkartırlar ancak beklediğim kadar iyi olacağını düşünmüyorum. ancak şunu da söylemek lazım ki 17 mart'ta yayınlanan trailer'dan önce benim beklentim oldukça düşüktü. trailer, bu beklentileri yükseltti. ancak gerek buglar, gerekse dövüş sisteminin zayıflığı oyuna dair benim şüpheli yaklaşmama sebep oluyor. e3'de yayınlanacak nihai bir gameplay videosu ile oyunun nasıl bir şey olacağına dair daha net bir görüntü elde edeceğimizi düşünüyorum.

dipnot: oyunun mekan tasarımlarını şahsen büyük oranda beğendim. hogwarts tasarımları oldukça iyi görünüyor. sanat yönetimi ekibi iyi iş çıkarmış gibi. umarım aynı durumda oyun motoru ile ilgilenen ekip için de geçerli olur.

ekleme: şurada bir hp fanatiği 4 buçuk saatlik bir sürede traileri kare kare analiz ediyor

evet, feci bir işsiz arkadaşmış.