Harry Potter Serisinde 7 Sayısının Önemini Görebileceğiniz İlginç Durumlar

Harry Potter serisinin yazarı JK Rowling'in 7 sevdası biliniyor. Haliyle bu sevgisini Harry Potter kitaplarında pek çok yerde göstermiş.
Harry Potter Serisinde 7 Sayısının Önemini Görebileceğiniz İlginç Durumlar

aritmansi, harry potter kitap ve filmlerinde hiçbir zaman detaylı olarak anlatılmasa da önemli bir yere sahiptir. dersin konusu, sayıların sihirli özelliklerinin incelenmesidir. kitapların aritmansi ile ilgili sunduğu tek detay 7 rakamının önemli bir rol oynamasıdır. 7 rakamı seride, tesadüf olamayacak kadar çok karşımıza çıkmaktadır. bazılarına bakalım:

1) yedi weasley çocuğu olması

weasley çocuklarının sayısı bile 7 sihrinin bir örneği olsa da mrs. weasley her zaman bir kız çocuk istemişti ve 7. denemede dileğine kavuştu. ginny sadece molly'nin dileklerine bir cevap değildi, aynı zamanda en genç weasley tüm abilerinin olumlu niteliklerini de almıştı. çekici, cesur, zeki, eğlenceli ve sadıktı, bunların hepsi harry'nin ona aşık olmasının sebepleriydi.

2) quidditch takımında yedi oyuncu bulunması

quidditch takımları üç kovalayıcı, iki vurucu, bir kaleci ve bir arayıcı ile 7 oyuncudan oluşur. neden bu sayıda oyuncu seçildiği bilinmiyor ancak yedi sayısı bu sporda birkaç kez daha karşımıza çıkıyor.

örneğin, sihirli oyunlar ve sporlar dairesi, quidditch'te 700 çeşit faul kaydetmiştir ve spor 17. yüzyılda uluslararası hale gelmiştir. harry potter, arayıcı olarak 7. pozisyon oyuncusuydu.

3) eğitimin yedi yıl sürmesi

hogwarts'ta 7 yıl veya sınıf vardır ve kitapların her biri harry'nin bir okul yılı etrafında toplanmıştır (7. yılında okula gitmemiş olsa da). öğrenciler 11 yaşında okula başlar ve 17 yaşında tam teşekküllü cadılar ve büyücüler olana kadar eğitime devam eder.

7 yaşın da okula gitmeye hazırlanma aşamasında önemi bir rolü vardır. harry potter kitapları, çocukların 7 yaşına kadar sihirli yeteneklerini ortaya çıkaracaklarını belirtir. bir cadı ya da büyücünün çocuğu, 7 yaşına kadar hala sihir üretmediyse, bir kofti olma ihtimali düşünülür.

4) hogwarts'ın yedi katlı olması

hogwarts 7 kattan oluşan devasa bir kaledir. bu kendi başına önemlidir ancak 7 sayısı ile bağlantı burada bitmez. hogwarts'a giren 7 gizli geçit bulunur. kalede toplam 142 merdiven bulunur ve bu sayı ilk bakışta döngüyü kırıyor gibi görünse de, 142'nin rakamları toplamı da 7 yapar.

ayrıca 7. kat, hogwarts'taki en önemli odalardan bazılarına ev sahipliği yapmaktadır: gryffindor kulesi'nin girişi, ihtiyaç odası ve aritmansi sınıfının kendisi (7a).

5) yedi temel ders bulunması

öğrenciler hogwarts'ta ilk yıllarına başladıklarında yedi temel dersi almak zorundadırlar. bunlar tılsımlar, biçim değiştirme, karanlık sanatlara karşı savunma, iksirler, bitkibilim, sihir tarihi ve astronomi'dir.

bu dersler, büyücülük dünyasında gelecek vaat eden bir kariyer elde etmek için her cadı veya büyücünün öğrenmesi gereken temel sihir kategorilerini kapsar. üçüncü yıllarından itibaren öğrencilere (aritmansi dahil) seçmeli olarak daha fazla ders sunulur.

6) harry potter'ın yedinci ay bitince doğması

dumbledore, kehanet öğretmenliği pozisyonu için trelawney ile görüşürken, snape onun voldemort'u alaşağı edecek biri hakkında bir kehanet verdiğine kulak misafiri olur. snape bu kehaneti, tehdidi bulup öldürmesine yardımcı olmak için voldemort'a söyler.

kehanet, seçilmiş kişinin "7. ay ölürken (biterken)" doğacağını söylüyordu. bu, temmuz ayının sonu anlamına geliyordu. hem harry hem de neville 7. ayın sonunda doğmuşlardı ama voldemort düşmanı olarak harry'i seçti. bu, voldemort'un zaferine mal olan ilk büyük hatasıydı.

7) little whinging'den kaçarken yedi harry potter olması

ölüm yadigarları'nda yoldaşlık, harry'yi dursley'lerin evinden güvenli bir şekilde kovuk'a götürmek için zekice bir plan yaptı. çok özlü iksir kullanarak birden fazla kişiyi harry kılığına sokacaklardı. ancak kaç tane harry potter olması gerektiği hiçbir zaman özel olarak belirtilmedi.

mundungus fletcher'ın harry'i kurtarmak için grubun bir parçası olmak gibi bir isteği yoktu ancak deligöz moody büyük olasılıkla başarı şanslarının 7 kişi ile daha yüksek olduğunu biliyordu ve mundungus'u ekibe katılmaya zorladı.

8) asa satın almak için yedi galleon ödemeniz gerekmesi

garrick ollivander, asa bilimini incelemek için oldukça çok zaman harcayan gizemli yaşlı bir büyücüdür. asaların ve büyücülerinin bağlılığı gibi görünmeyen büyü türlerinin ne kadar büyük öneme sahip olabileceğinin farkındaydı, bu yüzden aritmansi'nin önemi hakkında da temel bir anlayışa sahip olması normaldi. asalarını 7 galleon olarak fiyatlandırdı.

9) felsefe taşının güvenliğinin yedi aşamalı olması

harry potter ve felsefe taşı'nda dumbledore, taşı güvende tutmak için hogwarts'a getirmeye karar verdi. öğretmenlerden ve hagrid'den çeşitli koruma yöntemleri için yardım aldı. dumbledore, harry'e kelid aynası'nın taş'ı sadece onu kullanma niyeti olmayan kişiye teslim edeceğini belirtse de yine de toplamda 7 koruma katmanının daha güvenli olduğunu düşünmüş olmalı.

bu 7 koruma katmanı, fluffy, şeytan tuzağı bitkisi, trol, uçan anahtarlar, büyücü satrancı, iksir bulmacası ve kelid aynasıdır.

10) yedi hortkuluk bulunması

melez prens'de 7'nin önemli bir sayı olduğunu bildiren kişi tom riddle'ın kendisiydi. bunu slughorn'la ruh 7 parçaya bölünürse ne olacağı konusunda konuşurken söyledi.

aslında ruhunun bir parçasının kendi bedeninde kalmasını sağlamak ve 6 hortkuluk yaratarak ruhunu 7'ye bölmeyi planlıyordu ancak büyüsü geri teptiğinde harry potter da bir hortkuluk haline geldi. bu sayede ruhu sekiz parçaya bölünürken 7 adet hortkuluk yaratmış oldu.

bu hortkuluklar; harry potter, nagini, tom riddle'ın günlüğü, gauntlar'ın yüzüğü, salazar slytherin'in madalyonu, helga hufflepuff'ın kupası ve rowena ravenclaw'ın kayıp diademidir.

kaynak: screenrant