ABD'de Seçimler Neden Hep Kasım Ayının İlk Pazartesi Gününden Sonraki Salı Yapılıyor?

Amerika'daki federal seçimlerin bu ilginç geleneği dikkatinizi çekmiş olabilir.
ABD'de Seçimler Neden Hep Kasım Ayının İlk Pazartesi Gününden Sonraki Salı Yapılıyor?

amerika birleşik devletleri'nde federal seçimler on yıllardır kasım ayının ilk pazartesi gününden sonraki salı günü yapılmaktadır. neden bu tarih?

başlangıçta seçim günleri eyaletlere göre değişiyordu, ancak 1845 yılında tüm ülke için tek bir seçim günü belirlemek üzere bir yasa çıkarıldı. (ilk başta sadece başkanlık seçimleri için geçerliydi, ancak daha sonra kongre seçimlerini de kapsayacak şekilde genişletildi). o dönemde amerika birleşik devletleri hala büyük ölçüde tarımsal bir toplumdu. işgücünün çoğunluğunu oluşturan çiftçiler için yılın büyük bir kısmı ekim, bakım ve hasatla geçiyordu. kasım ayının başları oy kullanmak için iyi bir zamandı çünkü hasat bitmişti ancak hava hala nispeten ılımandı.

yine de haftanın bazı günleri diğerlerinden daha iyiydi. iki gün kesinlikle söz konusu değildi. amerikalıların çoğu dindar hristiyanlardı ve bu nedenle pazar gününü dinlenme ve ibadet günü olarak ayırmışlardı. birçok bölgede çarşamba günü, çiftçilerin ürünlerini kasabada sattıkları bir pazar günüydü. buna ek olarak, bazen bir seyahat günü de gerekebiliyordu. kırsal bölgelerde, en yakın oy verme yeri birkaç mil uzakta olabilirdi ve otomobillerden önceki bir çağda, oraya ulaşmak biraz zaman alabilirdi.

eğer insanlar pazar ya da çarşamba gününü seyahat günü olarak kullanamıyorlarsa, bu seçim gününün pazartesi ya da perşembe günü de olamayacağı anlamına geliyordu.

bu yüzden salı günü en iyi seçenek olarak algılanıyordu.

seçim gününün "ilk pazartesi'den sonraki" salı olarak belirlenmesinin nedeni, 1 kasım'a denk gelmesini önlemekti. o gün, bazı hristiyanlar tarafından azizler günü olarak kutlandığı ve tüccarlar genellikle ayın ilk gününü bir önceki ayın hesaplarını kapatmak için kullandıkları için sakıncalı görülüyordu.

her ne kadar salı günü kolaylık sağlamak amacıyla seçilmiş olsa da, o gün oy kullanmak artık daha yaygın olarak bir engel olarak görülüyor. günümüzde amerikalıların yüzde 2'sinden azı tarım sektöründe çalışmaktadır ve birçok insan yıl boyunca salı günleri çalışmaktadır.

seçime katılım oranları zaman içinde düştükçe, bazı insanlar seçimlerin hafta sonuna alınmasını önerdi. diğerleri ise seçim gününün salı günü olarak kalmasını ancak federal tatil olmasını önerdi. bu çabalar başarılı olmamış olsa da, erken oy kullanma ve posta yoluyla oy kullanma olanaklarının artması, seçim gününü oy kullanma deneyimi açısından bir zamanlar olduğundan daha az merkezi hale getirmiştir.

kanyak: nytimes, wiki ve obana seçim konuşması...