ABD'nin İlk Kadın Seri Katili Aileen Wuornos ve Kimilerinin Haklı Bulduğu Hikayesi

ABD'nin ilk kadın seri katili Aileen Wuornos için gelmiş geçmiş en soğukkanlı seri katillerden biri deniyor ve birçok insana göre Wuornos, davasında oldukça haklı.
ABD'nin İlk Kadın Seri Katili Aileen Wuornos ve Kimilerinin Haklı Bulduğu Hikayesi

"ben masumum. umarım size de tecavüz ederler bok çuvalları"

"onların paralarını çaldım, onları öldürdüm ve yine yapacağım ve başka birini öldüreceğimi biliyorum çünkü uzun süre insanlardan nefret ettim."

"yaptığım her şeyin altında korkunç bir öfke yatıyor. idam edilmem gerek çünkü eğer hapisten çıkacak olursam yine cinayet işlerim."

tam adı "aileen carol wuornos" olan ve abd'nin en ünlü kadın seri katillerinden biri olarak görülen eşcinsel, hayat kadını. 1989-1990 yılları arasında cinsel ilişkiye girdiği bazı kişileri öldürdüğü, ve cesetlerini ormanda sakladığı ortaya çıkmıştır. 7 kişiyi öldürdüğü iddia edilse de, iki kişinin cesedi bulunamamış ve wuornos 5 kişiyi öldürmekten yargılanmıştır.

çoğu kişiye göre amerika’nın ilk kadın seri katili çoğu kimseye göre de yalnızca şiddet gördüğü için vahşileşen bir kurbandır. kişilik gelişiminde "nurture" çıkmazının etkisi söz konusu olduğunda, bariz bir bicimde "nurture" yani yetiştirilme şartlarının olağan dışılığını ispatlayacak bir hayatı olmuştur aileen wuornos'un. 

anne babası doğmadan önce boşanır. babası daha sonra çocuk tacizinden suçlu bulunur ve hapishanede kendini asar. aileen henüz altı aylıkken annesi bir not bırakıp çeker gider. büyükannesi ve büyükbabası bakımını üstlenir. ancak on üç yasındayken tecavüze uğrar, gayri meşru bir çocuk dünyaya getirdiği için o evden de kovulur. hayatta kalmak için hurda bir arabada barınır, para için fahişeliğe baslar, uyuşturucuya alışır, çoğu zaman da ortalıkta sarhoş olarak gezer. yine de yirmi yaşındayken yetmiş yaşında bir adamla evlenmeyi başarır ama kocasını bastonla dövdüğü için evliliği sadece bir ay sürer. 

nihayet 1986 yılında hayatinin aşkı tyria moore adında bir lezbiyenle karşılaşır. dört sene beraber yasarlar. ancak wuornos'a en son darbeyi de sevgilisi vurur ve yakalandıktan sonra aleyhine tanıklık eder. mahkeme kararıyla aralık 1989 ve kasım 1990 arasında toplam 5 kişiyi öldürmekten suçlu bulunur ve ölüme mahkum edilir. rivayete göre, kararı duyunca "ben masumum. umarım size de tecavüz ederler bok çuvalları" diye bağırmıştır. 

önceleri öldürdüğü insanların kendisine saldırdığını öne süren wuornos, idamdan hemen önce ise "yaptığım her şeyin altında korkunç bir öfke yatıyor. idam edilmem gerek çünkü eğer hapisten çıkacak olursam yine cinayet işlerim." diyerek suçunu itiraf etti. wuornos, 9 ekim 2002 çarşamba günü idam edilmiştir.

2003 tarihli monster filmi dışında 1993 yılında new york film festivali'nde bir bölumü gösterilen aileen wuornos: the selling of a serial killer isimli bir belgesele de konu olmuştur. gilles de rais, yani mavi sakal’in kadın versiyonu sayılan bir kara dul olmadığı, yani belli bir motif ve amaç doğrultusunda kurbanlarını ortadan kaldırmadığı için çoğu profil uzmanına göre bir seri katil sayılmasa da kesinlikle gelmiş geçmiş en soğukkanlı katildir.  

hakkinda film:

1. monster charlize theron and christina ricci
2. aileen: the life and death of a serial killer
3. aileen wuornos: the selling of a serial killer