Abrakadabra ve Hokus Pokus Kelimeleri Nereden Geliyor?

Sihir dünyasında sıklıkla kullanılan iki kelime abrakadabra ve hokus pokus ne anlama geliyor?
Abrakadabra ve Hokus Pokus Kelimeleri Nereden Geliyor?

hokus pokus ve abra kadabra gibi ifadeler arkasında hiçbir güç olmayan, şakacı bir sihirbazın basit sözleri gibi görünebilir. ancak bu kelimeler son derece eskidir ve başlangıçta mistik güçlere sahip güçlü bir büyücülük sözleri olduğu gerçektir.

ms 2 yy'da romalı doktor serenus sammonicus, hasta bir kişinin iyileşmesi için boynuna bir muska takması gerektiğini söyler, abrakadabra kelimesinden türetilen üçgen bir formülle yazılmış bir parşömen parçasını, hastalığı vücuttan atması için muska niyetine kullanır.


abra kadabra ile ilgili başka bir teori; "konuşurken yaratacağım" anlamına gelen aramice "avra kehdabra" deyiminden geldiğidir. büyücülük, sihir bağlantısı yine var.

hokus pokus'un, latince kutsal bir cümle olan "hoc est corpus meum" ifadesinin saptırılmış hâli olduğuna inanılır. (bu benim bedenim.)

şimdi bu kelimeleri kullanan kişilere bakıldığında ortada çok büyük bir saçmalık var.

sihirbaz kelimesi ingilizce wizard. wys kökünden türemiş. bilge kişi demek.

cadı kelimesi ingilizce witch. wicce kelimesinden türemiş. kadın sihirbaz, kadın büyücü demek.

erkek olan sihirbazlar/büyücüler krallar dahil halkı eğlendiren kişiler iken kadın olan sihirbazları yakmıştır orta çağ gerici zihniyeti. halbuki kelime kökenlerine bakılırsa iki taraf da aynı işi yapıyormuş. kadın olmak çok zor.