Ağır Sıklette Dünya Şampiyonu Olan İlk Siyahi Boksör: Jack Johnson

John Arthur Johnson ya da Li'l Artha, 1878-1946 yılları arasında yaşayan ve yaşadığı süre boyunca çok fazla sorunla mücadele etmiş efsanevi bir kişilik.
Ağır Sıklette Dünya Şampiyonu Olan İlk Siyahi Boksör: Jack Johnson

jack johnson, tarihe ağırsıkletin ilk siyahi dünya şampiyonu olarak geçen boksör. ve sanırım renginden dolayı kazandığı zafer ülkesindeki beyaz ırk tarafından burnundan fitil fitil getirilmiştir. 

sidney'de çıktığı maçın 14. raundunda polis, ringe çıkarak olası bir linç girişimini engellemek istemiştir. amerika'da siyah ırkın kahramanı olarak ilan edilmişken, beyaz kesimden büyük nefret toplayan johnson, iki evliliğini de beyaz kadınlarla yapınca milleti iyice çıldırtmış, boks dünyasının sözcülerini galeyana getirmiş ve adamlar deli gibi bu yenilmez adamın sırtını yere getirecek birini aramaya koyulmuştur. ve bu arada bütün bunlara rağmen johnson'u kimse yenememiştir. 


ve ne yazık ki bir gün, ikinci müstakbel eşi ile arabada giderken, bir eyaletten diğerine "arabasıyla kadın geçiriyor " gibi uydurma bir bahaneyle tutuklanmış ve kefaretle serbest bırakıldığı sırada amerika'dan avrupa'ya kaçmıştır. 

fransa'da girdiği maçların üçünde de galip gelen johnson, sonunda sürgün hayatından bıkmış ve küba maçındaki rakibine hiç karşı koymayarak bilinçli olarak yenilmiştir. bunu yapmasındaki amaç, yenildiği taktirde beyazların nefretinden kurtulacak, amerika'ya döndüğünde sakin bir hayat yaşayacaktı fakat ne yazık ki gerçek onun hayalindeki gibi olmadı ve kaçışından beş yıl sonra ülkesine döndüğü anda şampiyon elleri kelepçeli olarak cezaevine cezasını çekmek üzere yollandı.


10 haziran 1946'da ise yoksul bir şekilde hayata gözlerini yumdu.

Kendini Aşıp Hayallerinin Peşinden Koşarak Hayatını Değiştiren Genç Sporcular

Patlamış Mısır Hakkında Daha Önce Duymadığınız Enteresan Gerçekler