Ağustosun İlk Haftasında Etkisini Göstermesi Beklenen Eyyam-ı Bahur Nedir?

Bir süredir karmaşık seyreden yaz havaları, yerini mutlak sıcaklığa bırakıyor. Bu esnada eyyam-ı bahur ismi de sıkça dile getiriliyor. Peki tam olarak nedir bu eyyam-ı bahur?
Ağustosun İlk Haftasında Etkisini Göstermesi Beklenen Eyyam-ı Bahur Nedir?
iStock

eyyam-ı bahur, çok sıcak günler manasına gelen, osmanlı yazı geleneğinde sıkça görülen arapça kelimelere farsça terkip (terkip: birleştirme, bir araya getirme) uygulanmasıyla eyyâmu'l-bâhur'dan güncel hâline evrilmiş olan tamlamadır.

yılın bu zamanlarını (ağustosun ilk haftasının ortalarından ikinci haftasının sonlarına doğru olan zaman dilimi) nitelemek üzere kullanılır.

mevsimin bu dönümünde, özellikle öğle vakti denize girmemeye ve ıslak vaziyette güneş altında dolaşmamaya dikkat edilmelidir ki mevzubahis terkibin "toprağın bile suyunu çıkarıp buharlaştıran sıcak" söyleyişinden ileri geldiği düşünüldüğünde anlamı daha iyi kavranabilir. olabildiğince gölge yerler tercih edilmeli, bol bol sıvı tüketilmelidir. yine bu periyotta maruz kalınan güneş yanıkları, kalıcı kahverengi izler bırakmaya oldukça meyillidir. sonrasında ahh vahh etmemek adına güneş kremi kullanımı ihmal edilmemelidir. ağustos süresince yalnızca tatillerde değil, gündelik yaşamda da doğrudan gelen güneş ışınlarından kaçınılmalı ve koruyucu ürünler (tavsiye: açık tenlilerde bilhassa yüz bölgesi için dr. andrew mega defense) bulundurulmalıdır.

serinletici muhtelif aletlerin kâr etmediği, sıcak değil de nem çok kötü'lü günler başlasın! bol şans :)

Not: Eyyam-ı bahura İngilizcede dog days (köpek günleri) deniyor.