Al Pacino'ya Dair Bilgi Sahibi Olmanızı Sağlayacak Nadir Detaylar

Al Pacino'yu The Godfather'da, Heat'te ve Şeytanın Avukatı'nda izlediniz ama kendisini gerçekten tanıyor musunuz? İşte fırsat ayağınıza geldi, buyrun. Al Pacino kimdir? Al Pacino filmler ve tv şovları? Al Pacino boyu?
Pacino ve İngiliz aktris Felicity Dean, 1970'lerde.

- 7 ocak 1961 gecesi rhode island polisi, soteye yattıkları yer civarında turlar atan şüpheli bir aracı durdurur. silahlarını çekip araca yaklaşan polisler aracın içinde siyah maske ve eldivenler takmış 3 şahıs fark eder. araçta yapılan aramada ayrıca ruhsatsız silah da bulunur. şahıslar silahlı soyguna teşebbüs şüphesiyle gözaltına alınır, kefalet 2.000 dolar olarak belirlenir ve elemanlarda bu para olmadığı için tutukluluk halleri devam eder. 3 gün boyunca tutuklu kaldıkları süreçte yapılan sorgulamada polisi, oyunculuk eğitimi aldıklarına ve o gece de bir oyunda rol almak üzere yola koyulmuş olduklarına, araçtaki silahın da oyun ile alakalı olduğuna ikna ederler sonunda. şahıslardan en genç olanı 21 yaşındaki al pacino'dur.


- the godfather ile dünya çapında üne kavuşmuştur. romanda ve senaryoda, tamamen kurgu olan mafya ailesinin kökeni, baba vito corleone'nin çocukken kaçarak çıktığı ve new york'a vardığında da ona soyadı olarak kayıtlanan sicilya'nın ünlü kasabası corleone olarak resmediliyor. kasaba gerçek hayatta da çok ünlü mafya patronlarına ev sahipliğiyle tanınmakta. gerçek hayatla alakalı bir diğer detay da al pacino'nun anne tarafından dedesi ve anneannesinin de (james ve kate gerardi) corleone orijinli olup, oradan amerika'ya göç etmiş olması.


- gerçek adı alfredo james pacino. çocukluğundan itibaren lakabı da "sonny". the godfather'da hayat verdiği karakter michael corleone'nin erkek kardeşlerinin adları da ilginç şekilde sonny ve fredo.


- serinin ilk filmindeki rolleri için akademi, al pacino'yu en iyi yardımcı erkek oyuncu ve marlon brando'yu da en iyi erkek oyuncu dallarında oscar'a aday gösteriyor. al pacino bu duruma içerliyor ve törene, akademiyi protesto ederek katılmıyor, gerekçesini de filmde marlon brando'dan çok daha fazla sahnesi olmasından mütevellit, adaylığının 'en iyi erkek oyuncu' dalı olması gerektiği şeklinde açıklıyor. marlon brando oscar ödülüne layık görülüyor ama al pacino ödülü kazanamıyor. bu arada aynı törene marlon brando'nun da farklı gerekçelerle katılmadığını hatırlatmakta fayda var.


- serinin ikinci filminde de (the godfather 2) oscar detayı mevcut. baba vito'nun gençlik zamanlarını canlandıran robert de niro 3 saat 22 dakika süren filmin yalnızca 46 dakikasında görünür. robert de niro, en iyi yardımcı oyuncu dalında aday gösterildiği oscar ödülünü kazanırken al pacino bu sefer en iyi erkek oyuncu dalında aday gösterilir ama yine ödül nasip olmaz. geçmiş-gelecek örüntüsünün resmedilmesinden mütevellit filmde paylaştıkları hiç sahne yok, çekimlerde bir araya gelmemişler. öte yandan ikili, gençlik yıllarından (60'lardan) bu yana çok yakın arkadaşlar.


- 80'lerin sonuna kadar günde 4 paket sigara tüketiyor. 90'larda günde 2 pakete iniyor ve nihayet 1994'te doktorların 'devam edersen sesini kaybedersin' uyarısıyla tütünü bırakıyor ama zaman zaman bitki özlü sigaralar içtiği biliniyor. sigaraya 9 yaşında başladığını da not edelim...


- 1973 yılı yapımı serpico filminde bir gerçek hayat karakteri olan polis memuru frank serpico'yu takdir edilesi bir inandırıcılıkla canlandırıyor. şimdi yazacağım anekdotu kesin teyit eden bir kaynak yok ama dilden dile dolaşan efsaneye göre kendini role öyle kaptırıyor ki karakteri çalışmak amacıyla şehrin kimi tehlikeli semtlerinde gerçek bir polismiş gibi dolanırken bir kamyon şoförünü durdurup araçtan indiriyor ve egzoz muayenesinin eksik olduğu bahanesiyle adamı tutuklamakla tehdit ediyor.


- 13 yaşında tanıştığı alkolü 1977 yılında bırakıyor. bir röportajında, "70'leri pek hatırlamıyorum" diyor, alkolizmin pençesinde geçirdiği yılları kastederek...

- scent of a woman (kadın kokusu) filmindeki rolüyle ilk ve tek oscar ödülünü kazanıyor. filmin unutulmaz tango sahnesinde rol arkadaşı olan gabrielle anwar ile 2 hafta boyunca dans provaları yapıyorlar. birkaç dakikalık sahnenin çekimleri 3 gün sürüyor.

scent of a woman tango sahnesi


kaynak: soberinfo, quora, imdb, en.wikipedia, mirror.co.uk, newyorker, messynessy, godfather.famdom.