Albert Einstein'ın 1933 Yılında Atatürk'e Gönderdiği Mektup

Dünyaca ünlü fizikçi Albert Einstein, 17 Eylül 1933 tarihinde Mustafa Kemal Atatürk'e bir mektup gönderdi. İşte o mektup ve hikayesi.
Albert Einstein'ın 1933 Yılında Atatürk'e Gönderdiği Mektup

1930’lu yıllarda, henüz ikinci dünya savaşı başlamamışken, nazi zulmünden kaçan onlarca akademisyen, sanatçı, bilim insanı ve farklı uzmanlıklara sahip binlerce tanınmış ismin, ülkemize göçmen olarak kabul edildiği dönemde albert einstein, bizzat atatürk'e şu mektubu yazmıştır:

ekselansları,

ose dünya birliği’nin şeref başkanı olarak, almanya’dan 40 profesör ve doktorun bilimsel ve tıbbi çalışmalarına türkiye’de devam etmelerine müsaade vermeniz için başvuruda bulunmayı ekselanslarından rica ediyorum. 

sözü edilen kişiler, almanya’da yürürlükte olan yasalar nedeniyle mesleklerini icra edememektedirler. çoğu geniş tecrübe, bilgi ve ilmi liyakat sahibi bulunan bu kişiler, yeni bir ülkede yaşadıkları takdirde son derece faydalı olacaklarını ispat edebilirler. ekselanslarından ülkenizde yerleşmeleri ve çalışmalarına devam etmeleri için izin vermeniz konusunda başvuruda bulunduğumuz tecrübe sahibi uzman ve seçkin akademisyen olan bu 40 kişi, birliğimize yapılan çok sayıda başvuru arasından seçilmişlerdir. bu bilimciler, bir yıl müddetle, hükümetinizin talimatları doğrultusunda kurumlarınızın herhangi birinde hiçbir karşılık beklemeden çalışmayı arzu etmektedirler. 

bu başvuruya destek vermek maksadıyla, hükümetinizin talebi kabul etmesi halinde sadece yüksek seviyede bir insani faaliyette bulunmuş olmakla kalmayacağı, bunun ülkenize de ayrıca kazanç getireceği ümidimi ifade etme cüretini buluyorum.

ekselanslarının sadık hizmetkârı olmaktan şeref duyan,

prof. albert einstein

bu teklif ilk başta onaylanmasa da daha sonrasında mustafa kemal atatürk'ün araya girmesi ile onaylanmıştır.

Mektubun orijinali

Atatürk ile Amerikalı Bir Çocuk Arasındaki Duygulandıran Mektuplaşma