Almanya Günlük Hayatında Maddi Faydasını Göreceğiniz Küçük Ama Etkili Tavsiyeler

Almanya'da tasarruf etmenin ve günlük hayatı kolaylaştırmanın yöntemleri.
Almanya Günlük Hayatında Maddi Faydasını Göreceğiniz Küçük Ama Etkili Tavsiyeler

almanya hakkında günlük yaşama dair birkaç ipucu

- bir vergi danışmanı (steuerberater) ile anlaşın. gelir beyannamesi yaptıktan sonra geriye doğru birçok ödemenizin vergisini geri alabilirsiniz. biz eşimin iş değişikliği nedeniyle 150 km güneye taşınmıştık. taşınma masrafları, yeni alınan eşyalar ve en önemlisi pendlerpauschale denilen yol harcamalarından muazzam bir geri ödeme (kostenerstattung) yapıldı finanzamt tarafından.

- ilkokulu bitiren çocuğunuzun gymnasium'a geçişi aşamasında, prosedüre göre sadece dördüncü sınıfın ilk dönem notlarına göre tavsiye mektubu yazılıyor. eskiden okulun tavsiye mektubu tek kriter olarak kabul edilirken artık ailenin tercihi öncelik (bayern thüringen ve brandenburg eyaletleri hariç) sayılıyor. bizim çocuk notlarından dolayı realschule tavsiyesi almasına rağmen, randevu alıp gittiğimiz gymnasium'da yaptığımız iyi bir görüşme sonucunda kabul aldı. öyle "türk çocukları kabul edilmiyor, ühühü ırkçılık yapıyorlar" gibi saçmalıklar aklınıza gelmesin. kendinize ve çocuğunuza güvenin.

- doctolib diye online doktor randevu uygulaması var. hızla yaygınlaşıyor ve çok işe yarıyor. çok geç verilen terminlerde bekleme listesi bildirimini açın, iptal edilen randevulardan sonra sizin tarihiniz öne çekiliyor.

- paulcamper isimli karavan kiralama sitesi muhteşem çalışıyor. daha önce tecrübe etmediyseniz, önce kısa süreli, b sınıfı ehliyetinizle 3-5 günlük wohnmobil kiralayın. sonra alıştıkça uzun süreli iskandinav ülkeleri turuna geçebilirsiniz. almanya için wildcamping kuralları biraz farklı, saat kısıtlamalarına mutlaka dikkat edin.

- ebaykleinanzeigen sitesini aktif olarak kullanın. artık adı sadece kleinanzeigen. evde kullanmadığınız eşyanızı satın, az kullanılmış bahçe eşyalarını buradan alın, çocuğunuzun küçülenlerini satın, evinizde başa çıkamadığınız işlerle ilgili ilan açın, mutlaka geri dönüş olur ve çok faydasını görürsünüz.

- adac premium aile üyeliğinden yaptırın. yıllık cüzi bir miktar ödeniyor ve sunduğu olanaklar çok iyi.

- küçük çocuklarıyla yola çıkanlar, almanca öğrenebilir mi diye endişe edenler, adapte olabilir mi diye dertlenenler üzülmeyin; çocukların adaptasyon yeteneği muazzam ve çok hızla almanca öğreniyorlar.

- son olarak, bu hafta sonu weihnachtsmärkte açılıyor. kışa direnen ağaçların renkli ışıklarla süslendiği, sokakların baharatlı içecekler koktuğu, neşe ile kadehlerin kaldırıldığı, çocukların birlikte şarkılar söylediği yılın en büyülü haftaları başlıyor. şehirlerin tarihi meydanlarında birbiri ardına dizilmiş ahşap kulübelerde yerinizi alın ve glühwein'larınızı ısmarlayın, "bunu hakettik" diyerek keyifle için.

viel spaß...