Almanya'nın Neden Mavi Yaka Çalışana İhtiyaç Duyduğunun Kısa Açıklaması

Mevzuya yabancı olanlar için, Almanya'nın neden işçi göçüne ihtiyaç duyduğuna dair kısa ve öz bir yazı, buyrun.
Almanya'nın Neden Mavi Yaka Çalışana İhtiyaç Duyduğunun Kısa Açıklaması
Volkswagen Fabrikası / Wolfsburg, Almanya

günümüzdeki almanların tembel olduğu doğrudur fakat tembelliği doğrudan alman kültürüne bağlamak da yanlıştır. bu ülkede 6 aylık probezeit'ı yani deneme sürecini tamamladıktan sonra işten kovulmak iş üzerinde suç işlemedikçe imkansızdır. vergi ve sosyal devlet sistemi de sınıf farkını kapamaya yönelik olduğu için, mesela siemens'te mr cihazının elektronik devrelerini tasarlayan mühendisle bu cihazı kullanacak radyoloji teknisyeninin hayat standartları arası aman aman bir fark yoktur, biri yılda brüt 70 bin euro alıyorken öbürü 50 bin euro alır fakat mühendise kol gibi vergiler girdiği için aylık net maaşları (özellikle mühendis bekar ama radyoloji teknisyeni evliyse) aşağı yukarı yakın olur. zaten hiç çalışmayan dört çocuklu bir aileye kira yardımı hariç bir mühendis maaşı kadar devlet yardımı yapılır, burgergeld, kindergeld o geld bu geld...


bu da takdir edersiniz ki çalışmayı çok teşvik eden bir durum değildir. bu da mühendislik/tıp/hukuk gibi okuması ve kendini geliştirmesi zor alanlarda ya da tesisatçılık/elektrikçilik/kaynakçılık/hasta bakıcılığı/hemşirelik gibi çalışması zor alanlarda işçi açığı yaratır, o yüzden bu ülke kişi başı göçmen sayısında abd'yi de geçerek birinci sıraya yükselmiştir.


alman gençlerin çoğu da okuması da çalışması da kolay alanları, yani iletişim, reklamcılık, psikoloji, sanat/müzecilik vb şeyleri tercih eder. zaten 30 yaş altı alman kızlara mesleğini sorarsanız 90% ihtimalle "ich bin ein sozialarbeiter/kindergärtnerin" (sosyal hizmet uzmanıyım/ana okulu öğretmeniyim) diyecektir. yani üzgünüm ama artık o s kasa benzleri, liebherr vinçlerini ya da bosch ev aletlerini eğitimli hintliler/araplar/balkan milletleri tasarlayıp polonyalılar/romanyalılar/türkler üretiyor, almanlar işin kurumsal yönetim kısmında sadece. mühendislik teknoloji vs geçiniz, eskidendi onlar.

yani sorun aslında almanya'yla ilgili yapısal bir sorundur.