Almanya'da Darbe Hazırlığındayken Yakalanan Reichsbürger Grubunun Olayı Nedir?

Almanya'da, Federal Almanya Cumhuriyeti'ni tanımayan ve darbe hazırlığında olduğu belirtilen bir grup yapılan operasyonla gözaltına alındı. İşte bu operasyonun detayları.
Almanya'da Darbe Hazırlığındayken Yakalanan Reichsbürger Grubunun Olayı Nedir?


Olay nedir?

reich vatandaşları oldukları iddia edilen (yani federal almanya cumhuriyetini ve devletini tanımayan kişiler) bazı şahıslar gözaltına alınmış. sebebi de bir darbe planlaması içinde olmaları ihtimali. 

haber metni şöyle:

“almanya genelinde yaklaşık 3.000 subay bu çarşamba sabahı reichsbürger olay yerine baskınlar düzenledi. en az 25 kişi tutuklandı. sözde reich vatandaşları ve yanlısı düşünürlerden bazılarının almanya'da bir darbe planladıkları söyleniyor.”

karlsruhe'deki federal savcılıktan yapılan açıklama: “dernek üyeleri, bu projenin ancak askeri araçlar kullanılarak ve devlet temsilcilerine şiddet uygulanarak gerçekleştirilebileceğinin farkındadır. buna cinayet işlemek de dahildir.”

edinilen bilgiye göre baden-württemberg, bavyera, berlin, hesse, aşağı saksonya, saksonya ve thüringen federal eyaletlerinde birer kişi, avusturya ve italya'da birer kişi tutuklandı. brandenburg, kuzey ren-vestfalya, rheinland-palatinate ve saarland'da da aramalar yapıldı.”

Biraz daha detaylandıracak olursak

reichsbürger denen, 1871 alman imparatorluk yasasının baz alındığı düzene dönüşü arzulayan örgüte karşı yapılmış bir operasyon bu.

reichstag binasına saldırmayı, güç kaynağına saldırarak iç savaş benzeri koşullar yaratmayı ve daha sonra iktidarı almak için federal hükümeti görevden almayı planladığı alman medyasının iddiaları arasında.

örgütün ideoloğu heinrich reuss son birkaç yıldır reich vatandaşlık tezlerini kitlelere empoze etmek için yoğun uğraş veriyor. dün (7 aralık) yapılan operasyonda kendisi de tutuklananlar arasında yer alıyor. thüringen civarında köşkü olan reuss üyelerini kendi villasında toplayarak yönetime karşı kalkışma planı yapıyor, örgütün görüşlerine göre günümüz alman devleti bir şirket gibi ve bunun ortadan kaldırılması gerekiyor.

plana göre bir gölge kabine çalışması yapılıyor ve bu iş içinde eski afd üyesi birgit malsack görevlendiriliyor, bir başka zanlı ise hukukçu olan tim paul gölge kabinede dış işleri bakanı olarak görevlendirildiği açıklandı ve tutuklananlar arasında.

bununla birlikte, örgütün içerisinde eski bundeswehr askerleri olduğu için polis tarafından son derece tehlikeli olarak kabul ediliyor, emekli askerlerin bazıları zimmete silah geçirdiği için ordudan atılmış.

daha önce örgüt üyesi olan biri trafik polisi denetiminden kaçmak istediği için geçtiğimiz ay gözaltına alındı.

bununla birlikte polis teşkilatında görevli bir kişi bir gösteri sırasında hitler selamı verdiği için kovuldu ve kendisi bu örgütün üyesi.

federal sağlık bakanı karl lauterbach'a yönelik suikast planı nedeniyle 4 kişi yine gözaltına alındı.

örgüt şu anki almanya devletini tanımıyor ve gerekirse şiddeti meşru görerek yapının tamamen değiştirilmesini savunuyor, üyeleri geçtiğimiz yıllarda polise karşı şiddet adam öldürme, yaralama va bir çok olaya karıştı ve kendi hayali devletlerine ait pasaport çıkaracak kadar ütopik noktaya gittiler, ekim ayı içerisinde yapılan soruşturmada ülke içi iş savaş senaryosu oluşturup almanyada elektrik kesintisi yapma planları olduğu ortaya çıktı.

çıkardıkları pasaporta dair görsel: