Amerikan Filmlerindeki Sarı Okul Otobüsü, Nasıl ve Neden Sarı Oldu?

Birkaç Amerikan filmi izlemişseniz bu sarı ve büyük otobüsleri mutlaka görmüşsünüzdür. Peki diğer ülkelerde okul otobüsleri, halkın kullandığı otobüslere benzerken, ABD'de neden okul otobüsü olarak ayrı bir model var olmuş? Tarihine bir bakalım.
Amerikan Filmlerindeki Sarı Okul Otobüsü, Nasıl ve Neden Sarı Oldu?

amerika birleşik devletleri'nde tahminen otuz milyon öğrenci, her okul gününde okula otobüsle taşınıyor. kuzey amerika dışındaki ülkelerdeki okul otobüsleri genellikle diğer normal otobüslere benzerken, abd’deki okul otobüsleri bizim hollywood filmlerinden aşina olduğumuz şekliyle sarı rengiyle ayırt edilir. 


tabi bu durum her zaman böyle değildi

bu otobüsler peki nasıl sarı oldu? ilk okul otobüsleri, "school hacks" veya "kid hacks" olarak bilinen at arabalarıdır. 1886 civarında başlayarak wayne works şirketi tarafından yapılıyorlardı. ancak, muhtemelen her yerleşim yerinde "school hacks" olmuyordu. birçok çocuk okula gitmek için yürüyorlardı ya da çiftlik arabası, kızak vs. kullanıyorlardı.

1914'te otomobillerin popülaritesinin artmasıyla wayne works, öğrencilerin okula daha hızlı gitmesini sağlamak amacıyla otomobil şasisine geçti


bu otobüslerde öğrenciler otobüsün ön tarafına değil içeriye bakacak şekilde oturma düzenindeydiler. daha sonra blue bird company, bugün bildiğimiz otobüslere benzeyen bir otobüs tasarımı yapmaya başladı.


1930'larda, okul otobüsleri bir dizi standardizasyondan geçti

bu zamandan önce, okul otobüsleri çoğunlukla bazı öğrencilerin okula gidip gelmeleri için bir ulaşım aracı olarak tasarlanan araçlardı. gillig brothers tarafından patenti alınan otobüsün california tepesi adı verilen yuvarlak çatısı olan bir tasarımı yaygın olarak kullanılmaya başlandı. ancak ebeveynler okul otobüsünün güvenliği konusunda hala endişe duyuyorlardı.


1939'da dr. frank cyr, okul otobüsü standartlarını geliştirmek için manhattan üniversitesi'nde bir konferans düzenledi. bundan önce, kullanılan çeşitli okul otobüslerini ve varsa güvenlik önlemlerini gözlemleyerek ülkeyi gezmişti. konferans, rockefeller vakfı'ndan tarafından finanse edildi. konferansın sonucu, geliştirilmekte olan okul otobüsleri için 44 ulusal standart oldu. bu standartlardan biri okul otobüslerinin parlak sarı olması gerektiğiydi. başlangıçta "ulusal okul otobüsü kromu" olarak adlandırılan renk, diğer renklerden daha hızlı fark edilmesi ve dikkat çekici nitelikleri nedeniyle seçildi. yapılan araştırmalar, insanların sarı rengi diğer bir göz alıcı renk olan kırmızıdan 1,24 kat daha hızlı fark ettiğini göstermiştir. sarı renk, okul otobüslerinin genellikle çalıştığı sabah ve akşam vakitleri ışığında özellikle görülür. amaç insanların otobüsün rengini çabucak görebilmeleri, yavaşlamaları ve dikkatli olmalarıdır.

abd'deki otuz beş eyalet, kanada'nın bazı bölgelerinde olduğu gibi, konferanstan kısa süre sonra otobüslerini bu renge boyamaya geçti. 1974 yılında ise amerika birleşik devletleri'ndeki tüm okul otobüsleri bu renkteydi artık.

kaynak:
https://web.archive.org/…oolbushistory/100years.htm
https://www.curbsideclassic.com/…-coach-school-bus/
https://en.wikipedia.org/wiki/frank_w._cyr