Amerikan Otomobil Birliği'ne Göre Otomobilde Yakıt Tasarrufu Yapmanın Yolları

Arabada yakıt tasarrufu nasıl yapılır? Amerikan Otomobil Birliği (American Automobile Association) onarım sistemleri yöneticisi David Bennett'e göre yakıt tasarrufu için dikkat edilmesi gerekenleri şöyle bırakıyoruz.
Amerikan Otomobil Birliği'ne Göre Otomobilde Yakıt Tasarrufu Yapmanın Yolları
iStock

1) arabanızdaki gereksiz ağırlıklardan kurtulun

arabayı tek kişi kullanıyorum diye arka koltukları sökmeyin tabii. bagajda vs. gereksiz eşyalar var ise bunları araçtan çıkarın ki ekstra ağırlığa ve yakıt tüketimine sebep olmasınlar.

2) serinlemek için cam açmak yerine klimayı kullanın

eski motorlu araçlar için bu geçerli olmasa da modern araçlarda bu şekilde serinlemek daha verimli hale gelmiştir. benett, bunu her hız için önermiş, 90km/h üzeri klimanın, altında ise cam açmanın daha verimli olduğunu zaten biliyoruz:

havalandırma vs açık pencere


3) yokuş aşağı giderken vitesi boşa almayın

tehlikeli olduğu gibi çok fazla ekonomi de sağlamaz. tek yaptığı transmisyonu boşa çıkarmaktır. motor çalıştığı sürece o yakıt harcanacaktır. 3 kuruş kâr etmek için kendinizin ve başkalarının canını tehlikeye atmayın.

4) bir dakikadan daha fazla durmanız gerekiyorsa motoru kapatın

trafik kazası vs. gibi nedenlerle yolda 1 dakikadan fazla durmanız gerekiyorsa aracı sadece parka almayın, aynı zamanda motorunu durdurun. araçlar rölantide yüksek yakıt tüketir. yeni araçlarda zaten start/stop sistemi olduğu için bu araçlarla kontak kapatma zahmetine girmenize gerek yoktur.

5) hızlanırken aşırı gaz vermeyin

aracı daha sakin kullanın. yarış yapmıyorsunuz, kalkış sırasında gaza yüklenmek, duracağınızı bile bile gaza asılıp son dakika frenlemek aşırı yakıt tüketimine sebep olur.

bunun yerine kalkarken gazı daha sakin verin, ileride duracaksanız ayağınızı gazdan çekin ve duracağınız yere kadar aracın yavaşlamasını sağlayın. yakıtla elde ettiğiniz enerjiyi frenle ziyan etmeyin.


6) biraz daha yavaş kullanın

yakıt ekonomisi yaklaşık 80 km/sa'de zirveye ulaşır. bunun üzerinde ise verimlilik düşüşe geçer. otoyolda hızınızı 10-15km/sa kadar azaltmak amerikan otomobil birliği'ne göre yakıt tüketimini %14'e kadar azaltabilmektedir.

7) lastik basınçlarınızı doğru şekilde ayarlayın

araç üreticileri önerdikleri lastik hava basıncını maksimum güvenlik ve yakıt tasarrufuna göre belirler ve bu değerleri aracınızın kullanma kılavuzuna ya da kapı arasına yazarlar. lastiklerin olması gerekenden az şişirilmesi hem lastik ömrünüzü kısaltır, sürtünmeyi artırdığı için de yakıt tüketimini artırır. aynı şekilde fazla şişirilmesi belki yakıt tüketiminizi azaltır ancak araç güvenliğini de etkiler. önerilen değer ne ise o şekilde ayarlayın.

8) yakıt oktan derecelerine dikkat edin

aracınızın üreticisi yüksek oktanlı yakıt kullanımını şart koşuyorsa onu kullanın. ancak sadece öneriyorsa yakıt fiyatından tasarruf için düşük oktanlı seçeneği (kitapçıkta belirtileni) kullanabilirsiniz. örneğin kitapçıkta yakıt türü 95 oktan olarak belirtilmiş ve daha yüksek oktanlı kullanmanız da tavsiye edilmiş ise, fiyat farkı fazla ise 95'i tercih edin.


9) aracınızın bakımlarını aksatmayın

bakımları yapılmış bir araç fabrika çıkış haline en yakın haldeki araçtır. araçlar ise fabrikadan maksimum verim verecek şekilde çıkar ve satışa sunulur. aracınızdan maksimum verimi, minimum yakıt tüketimi ile almak istiyorsanız yağ ve filtre değişimlerini zamanında yaptırın, diğer bakımlarını da aksatmayın.

10) birden fazla aracınız varsa doğru aracı kullanın (bu ülkemizde herkes için mümkün değil tabii ki ama yine de yazalım)

bir arabanız, bir de motosikletiniz olduğunu düşünelim. motosiklet ile halledebileceğiniz iş için arabanızı kullanmayın. iki arabanız varsa burnunuzun dibindeki markete giderken yüksek motorlu olanı değil düşük motorlu olanı kullanın.

kaynak: popular mechanics