Yapımı İçin 1 Milyar Dolar Harcanan Efsane Araba: Lexus LS 400

Lexus'un Street Fighter oyununda da yer alan efsane modeli LS 400 hakkında bilgiler.
Yapımı İçin 1 Milyar Dolar Harcanan Efsane Araba: Lexus LS 400

1990'da görücüye çıkan ve lexus'un ilk arabası olan ls 400 modeli tasarlanırken hiçbir harcamadan kaçınılmamış; döneminin lüks sayılan araçları olan mercedes-benz, bmw modelleriyle rekabet edebilecek bir araç olması planlanmıştır. bu araçta hiçbir toyota parçası bulunmamaktadır. 


geliştirilmesinde tam 60 tasarımcı, 1400 mühendisin oluşturduğu 24 ekip, 2300 teknisyen görev almış, yaklaşık 450 prototip yapılmış ve bunların maliyeti 1 milyar dolardan daha fazla paraya mâl olmuştur. bu proje için resmen açık çek verilmiştir, belli bir bütçe planlanmamıştır, günümüzün s*kindirik plaza diliyle "deadline'ı şu zaman" diye belirli bir zaman sınırlaması da verilmemiştir.


450 prototip neredeyse 3 milyon kilometre yol yaparak kuzey avrupanın karlı kışlı yollarından amerika'nın arizona sıcaklarında pişen yolarına, suudi arabistan çöllerinden, avusturalya'da allah'ın unuttuğu yerlere kadar dünyanın her yerinde her türlü zorlu koşullarda test edilmiştir.

Street Fighter'da bonus kazanmak için parçalanan araba Lexus LS 400'dür

hatta amerika'ya bir ekip gönderip amerikan halkının araç seçiminde nelere önem gösterdiği, araç kullanırken nelere dikkat ettiği, nasıl kullandığı, halkın nasıl yaşadığı gibi saha araştırmaları bile yapmıştır.


400 milyon dolar gibi bir para harcayarak 4 litre v8 1-uz-fe kodlu motoru geliştirilmiştir ve bu motor oldukça sağlam ve güzel bir motordur.

döneminin otomobil dergilerinde bmw ve mercedes'in muadili modellerinden daha iyi olduğu belirtilmiştir.


1991 yılında üretilen nesillerinin üst paketlerinde piezo tems adı verilen elektronik kontrollü havalı (air suspension) yarı aktif süspansiyon sistemi vardır ki bu döneminin oldukça ötesindedir.. günümüzde benzer, bilinen sistem olan airmatic bile bundan tam 8 yıl sonra mercedes tarafından yapılmıştır..

kral arabadır. üzerinde çalışılmıştır, uğraşılmıştır...