Apple'ın Başta Tepki Çeken Ancak Sonra Benimsenen Akıllı Telefon Yenilikleri

Bu listeye bakınca iPhone ve daha pek çok ünlü cihazın üreticisi Apple'ın, sektörün değişimine öncülük ettiğini söyleyebiliriz.
Apple'ın Başta Tepki Çeken Ancak Sonra Benimsenen Akıllı Telefon Yenilikleri

apple markasının aldığı eleştirilerin temelinde iki durum vardır; birincisi ortaya koyduğu radikal dönüşümler, ikincisi ise potansiyel milli sporuz mundar (kedi-ciğer) demek.

şarj cihazı ve kulaklığın kaldırılması

iphone 12'den itibaren kutulardan şarj adaptörü ve kulaklığın kaldırılacağı açıklandığında; binlerce lira telefona veriyoruz bir de şarj adaptörü mü alacağız, kulaklık mı alacağız, çevreci görünmek için bize ekstralar aldırıyorlar dediler. sonra ne mi oldu; samsung bu fikre atladı ve o da şarj adaptörünü çıkaracağını açıkladı.

3.5mm jack kulaklık girişinin kaldırılması

iphone 7'de kulaklık girişinin olmayacağı anons edildiğinde; öyle saçma şey mi olur, herkesin bluetooth kulaklığı mı var, ne yani müzik dinlemek için bir de aparat mı kullanacağız diyenleri muhakkak duymuşuzdur, okumuşuzdur... sonra ne mi oldu; samsung, huawei, xiaomi de kulaklık girişlerini kaldırdı.

ekrandaki çentik

bunu ilk görenler gülmüştü, böyle şey mi olur ya diye. ekranda çentik de nedir, sağda ve solda 2 cm'den kısa bir alana çok mu ihtiyaç var diye eleştirmişlerdi. sonra ne mi oldu; hemen hemen tüm markalar çentikli telefon ürettiler.

usb portunun kaldırılması

macbook air modellerinin sadece 2 adet usb-c portuyla geldiğini öğrendiğimizde usb giriş nerde bunun, usb bu kadar yaygınken bunu kaldırmak da neyin nesi, usb-c de nedir dedik, illa hdmi ve usb için aparat mı almamız gerekiyor diyenleri duyduk. sonra ne mi oldu; diğer markalar da usb portlarını kaldırmaya başladılar.


siri, car keys, apple pay, widgets (mac)...

apple, büyük bir firma olmasından avantajını kullanarak, ilk tepkiyi göğsünde yumuşatır. halkı bu tür radikal dönüşüme alıştırır, kenarda köşede bekleyen ve sadece tepkiyi ölçmekle yetinen diğer markalar ise insanlar alıştıktan sonra uygulamaya cesaret edebilirler. bunun tersi mevcut değil midir, kesinlikle mevcuttur fakat teknolojinin bu dalındaki (genel itibariyle) radikal dönüşümlerin lideri apple şirkettir.

(bkz: apple fanboy detected)