Apple'ın Son Güncellemesi iOS 11 İle Birlikte Gelen Yeni Özellikler

Apple'ın yeni işletim sistemi sürümü iOS 11, TSİ dün akşam 8'den beri indirilebilir durumda. Yeni sürüm ile birlikte hangi yeniliklerle karşılaşacağınızı "hehe" anlatmış.

** arttırılmış gerçeklik oyunları app store'da yerini alıyor. ar yazıp aratarak çıkan oyunları indirip deneyimleyebilirsiniz.


** fotoğraflar uygulaması artık gif destekliyor. herhangi bir gif'i telefona kaydettiğinizde fotoğraflardan açıp gifi oynatabiliyorsunuz. denemek için: tıklayın görüntüyü kaydedin ve fotoğrafları açıp bakın


1- aşağıdan yukarı çekilen denetim merkezi paneli bildiğiniz gibi değişti. android kadar olmasa da, özelleştirme yapılabiliyor. ayarlar - denetim merkezi - denetimleri özelleştir yerine girerek istediğiniz kısayolları denetim merkezine ekleyebilirsiniz artık.


2- ekran görüntüsü çektiğinizde sol alta ufak görüntüyü koyuyor. tıklayarak düzenleme yapabiliyorsunuz ve paylaştıktan sonra silebiliyorsunuz. güzel olmuş.


3- ekranın soluna 3d touch uygulayınca çıkan uygulamalar arası geçiş kaldırılmış. ilk betadan beri kalkmıştı, getirmemişler.


4- kamera artık doğrudan qr kod okuyabiliyor. ek bir programa gerek kalmadı.


5- denetim merkezinden wifi kapattığınızda tam olarak wifi kapanmıyor. sadece bağlı olduğunuz ağdan sizi koparıyor. tam olarak wifi kapatmak için ayarlara gitmek zorundasınız.


6- denetim merkezindeki ikonlara basılı tutarsanız ek seçenekler çıkıyor. örneğin ekran kaydı kısayoluna basılı tutarsanız mikrofonunuzu açık ya da kapalı olarak kayıt alabiliyorsunuz. evet ios 11 ile telefonun ekranını video olarak kaydetme seçeneği de var.


7- klavyenin sol alt tarafındaki dünya ikonuna basılı tutarak klavyeyi sola ya da sağa yaslayıp tek elle yazmanızı kolaylaştırabiliyorsunuz.


önemli not

hiçbir güncelleme pil durumunu çok kötü etkilemez. her güncellemede ortaya çıkan "şarjım daha az gitmeye başladı"cılar bu güncellemede de ortaya çıkacaktır. itibar etmeyiniz. güncelleme yaptıktan sonra doğal olarak herkes telefonu elinden düşürmüyor, yeni özelliklerini kurcalıyor ve telefonun açık kalma süresi arttığı için pil çabucak bitiyor. bunu da çoğu kişi "pilim az gitmeye başladı" olarak yorumluyor. yapmayın şu cahilliği. ilk birkaç gün telefonu daha sık şarja takacağınız doğru, ama pil performansınızın düştüğü yanlış.