Ata Demirer'in Ekşi Sözlük Yazarlarına Verdiği Cevaplar

Ata Demirer, Buyrun Benim etkinliğinde Ekşi Sözlük yazarlarının merak ettiklerini cevapladı.
Ata Demirer'in Ekşi Sözlük Yazarlarına Verdiği Cevaplar


rolde çok rahattın. merak ettim; piyanistlik, şantörlük olayları geçmişten mi geliyor? var mı böyle bir tecrüben?

böyle bir tecrübem var. 15 yaşlarındayken bursa bülbülü filminin hikayesinin geçtiği yıllarda amatörce piyanist şantörlük yaptım, düğünlerde çaldım, abilerimin yanında söyledim falan. var bir geçmişim, zevkli bir işti. lokma verirlerdi, eşarp verirlerdi...

gökçeada mı, bozcaada mı?

valla ikisi de çok farklı özellikleri olan adalar. gökçeada daha dişi bir ada. daha büyük, daha verimli suyu da derin iki deniz var. bozcaada daha prens gibi daha erkek, daha ufak, daha kendine yeten bir ada. doğal güzellikleri diğerlerine göre daha turizme uygun ama ikisi çok farklı iki kardeş; biri kadın, biri erkek gibi.

dişinin verimliliğine baktığımız zaman gökçeada'nın derinliği, bozcaada'nın da güzelliği... tabii gökçeada'da güzel ayrı.

başarınızı neye borçlusunuz ata bey? yıllardır bozmayan bir çizgide güzel işler yapıyorsunuz.

çizgi kaybı aslında kişisel bir şey. sürekli sizi yaratan dinamiklere sadık kalmanız kaymaları engeller.

bozcaada belediye başkanı olarak feridun düzağaç destekleyeceğiniz doğru mu?

doğru. alev alev destekleyeceğim onu. benim canım arkadaşım.

babam sizi çok seviyor. her yaştan insana hitap etmeyi nasıl başarıyorsunuz?

valla kalbinizden geçen bir şeyi yaptığınızda galiba her yaşa denk geliyor. ancak çocuklar çok acımasızdır her sahteliğe kanar. imza: çocuk tiyatrosu genel müdürlüğü.

yeni stand up gösterisi gelecek mi?

yeni bir gösteri yapmak istiyorum. ruhen de ihtiyacım var. sahneyi seviyoruz.

filmlerinizin hikayesinin birbirine benzediğine dair yorumlar yapılıyor. bu eleştiriye katılıyor musunuz?

ben içimden geleni yapıyorum. takdir sizlerin.

bursa bülbülü'nü çok severek izledik hafta sonu ailece. filmin devamı gelecek mi yoksa öyle yarım kalan bir hikaye mi oldu?

ben filmin yarım kaldığını düşünmüyorum. hatta çitilendi bile. :)

filmde bolca kullandığınız son sahnede rakı içtiğiniz mekan tam olarak neresi? oraya gidip beyaz zambakları dinlerken rakı içmek istiyorum.

o mekan erdek sahilinde. eski bursa'yı işleyebilmek için yaptığımız coğrafi keşifte orayı uygun gördük. buradan erdeklilere selam olsun.

bence bu film gişede inanılmaz işler yapabilir. neden disney'e verdiniz de sinemada oynatmadınız? sonradan sinema gösterimi de olacak mı?

pandemi sonrası sinemalarda çok ciddi bir kayıp yaşandı. dönem filmi çokça seyredebildiği zaman bizi mutlu edebilen bir film.

dijitali bir fırsat olarak görüyorum. aynı anda 20 ülkenin üzerinde yayındaydık. birçok gurbetçi vatandaşımız da aynı anda izleyebildi. bunu bir fırsat olarak görüyorum.

hüseyin badem neden hiç gülmüyor?

çok iyi soru. :) çünkü öyle bir karakter. kafayı saygıyla bozmuş bir karakter. ve ciddi biri aslında. sonuç itibarıyla müzik ciddi bir iştir, o da çok ciddi bir müzisyen.

en sevdiğiniz balık ve menüsü?

bütün balıkları severim, lüferi başka severim. kalkanı da çok severim.  menüye gelince; tarama, lakerda, çiroz, az bi salata, bi şişe kuzu :) kalkmadan 5 dk önce kavun. kavunla başlamam.

film çekimleri nasıl geçti? dönem filmi çekmek zorladı mı?

dönem filmi çekmek çok zor bir şey, peruklu çekmek daha zor bir şey. o sıcakta hiç tavsiye etmem ama film çekimleri kazasız belasız, çok güzel bir şekilde geçti. o yüzden çok mutluyum.

oyunculuk ve sinema okulu açmak ya da var olan bir okulda hoca olmak gibi bir düşüncen var mı? sana çok yakışacağını düşünüyorum.

eğitim vermek için eğitim almak gerekiyor. ben sinema veya oyunculuk eğitimi almadım. alaylıyım. başka bir hayalim var, 60'lı yaşlarımdan sonra kendime ait bir yeri en iyi konservatuvar ögrencileriyle yazlık çalışma alanı olarak kullanabilecekleri bir çalışma alanı oluşturmak. atölye yani. burs vermeyi düşünüyorum bu konuda.

avrupa yakası tarzında bir dizide sizi tekrar tv'de görme şansımız olur mu?

çok zor gözüküyor çünkü televizyonlarda komedi dizisi benim bildiğim kadarıyla çekilmiyor. o, çok amerikan tarzında, kısa bir diziydi. şu an çok zor özellikle yazar için. öyle bir şey bulsam tabii ki değerlendiririm. zaman müthiş bir problem. 40 dakikaydı bir bölüm, şimdi 110 dakika yapamazsınız.