Avustralya ve Avusturya İsimleri Ortak Bir Kökenden mi Geliyor?

Sıklıkla birbirine karıştırılan iki ülke isminin bu kadar benzeşmesi tesadüf mü?
Avustralya ve Avusturya İsimleri Ortak Bir Kökenden mi Geliyor?

antarktika, günümüz avustralya'sı 1824'te adını çalıncaya kadar avustralya olarak adlandırılıyordu; bu süreç, 1890'ların sonunda mevcut adı kabul edilene kadar kıtayı isimsiz bıraktı.

avustralya adı "güney" anlamına gelen latince australis kelimesinden ve özellikle modern zaman öncesi, coğrafyada varsayılan varsayımsal terra australis kelimesinden türetilmiştir.

şimdi antarktika olarak bilinen güney kutup kıtasına uygulandı. isim, güney kutbunu çevrelediği düşünülen hayali (ancak keşfedilmemiş) kara kütlesine verilen isimlerden biri olan terra australis'in kısaltılmış halidir. avustralya isminin latince'de bilinen en eski kullanımı, 1545 yılında, kelimenin frankfurt'ta yayınlanan bir astroloji ders kitabında yer alan "rüzgarların küresi" başlıklı yerkürenin gravür çiziminde göründüğü zamandı.

haritanın alt kısmında terra australis nondum cognita'yı büyük bir kıta ve aynı zamanda bir arktik kıta olarak tasvir eden abraham ortelius'un 1570 tarihli haritası.

on dokuzuncu yüzyılda avustralya adı beşinci kıta olan ve o zamanlar new holland olarak anılan kıta ülkesi avustralya milletler topluluğu'na yeniden verildi. bundan sonra güney kutup kıtası, antarktika'nın yeni adı icat edilene kadar yaklaşık yetmiş sene boyunca isimsiz kaldı.

avustralya (new holland) hırsızların ve diğer suçluların gönderildiği bir sürgün yeriydi, işe başka bir kıtanın ismini çalarak başlamış olmaları gerçek bir ironi olabilir.

peki avusturya?

avusturya'nın yerel adı olan österreich, "doğu bölgesi" anlamına gelen ve ilk kez 996 tarihli "ostarrîchi belgesinde" ortaya çıkan eski yüksek almanca ostarrîchi'den türemiştir. bu kelime muhtemelen orta çağ latincesi marchia orientalis'in yerel bir diline çevirisidir (bavyera) lehçesidir. yani avusturya, 976'da kurulan bavyera'nın bir vilayetiydi. "austria" kelimesi, almanca ismin latin harfleriyle yazılmış halidir ve ilk kez 12. yüzyılda kaydedilmiştir. o zamanlar bu bölge, avusturya'nın tuna havzası (yukarı ve aşağı avusturya), bavyera'nın en doğusundaki bölgeydi.

kaynak