Avustralya'nın, Zenginden Alıp Fakire Veren Büyük Halk Kahramanı: Ned Kelly

1855-1880 yılları arasındaki 25 yıllık ömrüne bir Avustralya halk kahramanlığı sığdıran Ned Kelly'nin hikayesi.
Avustralya'nın, Zenginden Alıp Fakire Veren Büyük Halk Kahramanı: Ned Kelly

1880 yılarında babası domuz çaldığı için irlanda'dan avustralya'ya sürülen bir ailenin en büyük oğlu olan ned kelly, avustralya tarihinin en önemli figürüdür. saban demirlerini döverek yaptığı zırhı sayesinde uzun süre yakalanamayan ve kurşun geçirmeyen kelly'nin, zenginden alıp fakirlere veren bir yapısı vardı. 

üç saat süren kanlı çatışma sonrası son kurşunu da bitince yakalanabilmişti. glenrowan da görülen 4 aylık dava sonrasında cinayet nedeniyle 11 kasım 1880 günü idam edildi. o kadar çok seviliyordu ki günümüzde bile çok büyük bir rakam sayılacak 32 bin kişilik bir dilekçe ile cezası ertelenmeye çalışıldı ama olmadı. 

26 yaşında darağacında can veren demir maskeli haydut ned kelly, modern dönemde milli kahraman ilan edildi. avustralya başbakanının odasında portreleri bulunmakla birlikte, ünlü mektubu da hakkın ve adaletin simgesi olarak görülmektedir.

ned kelly, polis gücünün faşist tavırları ve baskıcı tutumu karşısında baş kaldırmış ve haksızlığı ortadan kaldırmak adına dağa çıkmış bir yaralı aslandır. üstelik kısa sürede robin-hood tutumu ve tatlı dili ve iyiliksever tavırları ile halk kahramanı -daha yaşadığı sıralarda- olmuştur. orta çağ zırhı değil, şans eseri farkettiği demirin kurşunu durdurması üzerine kendine dövdüğü zırhı oluşturmuştur.

 ayrıca bu zırhı sadece kendisi değil, onunla omuz omuza çatışmaya giren arkadaşları da çatışma esnasında giymiş victoria polis gücüne zor saatler yaşatmıştır. evet ned kelly avustralya'nın victoria eyaletine ait bir halk kahramanı iken, ünlü çatışması ve fısıltı gazetesi sayesinde tam bir ulusal kahraman olmuş başkaldırısı haklı sebeplere dayandığı söylenen eşkiyalardandır.

ned kelly'i anlatan film de var, güzel bir film. çekimleri ned kelly'nin memleketi victoria'da yapılacak kadar da ayrıntıları düşünülmüş hem.