Aylarca Aç Kalan Savaş Esirlerinin Yemeğe Kavuşunca Ölmeleri: Refeeding Sendromu

Refeeding (Yeniden Beslenme) sendromunu, savaşta aylarca aç kalan esirlerinin yeniden beslenmeye başladıktan sonra aniden ölmeleri olarak özetleyebiliriz.
Aylarca Aç Kalan Savaş Esirlerinin Yemeğe Kavuşunca Ölmeleri: Refeeding Sendromu

refeeding (yeniden beslenme) sendromu; ikinci dünya savaşı sonrası, aylarca aç kalan savaş esirlerinin yeniden beslenmeye başlamalarından sonra aniden veya birkaç gün içinde ölmeleri akabinde keşfedildi. 

kamplardan kurtarılan esirlere, aylarca aç kalmaları ve çok zayıflamaları sebebiyle, askerler ve sağlık çalışanları tarafından gıdalar fazla miktarda verilmiş. esirlerde ödem, kalp yetmezliği, şok ve ani ölüm gelişmiş. sebebi; uzun süren açlık sonrası bazı elektrolit ve metabolik bozukluklar nedeniyle yeniden beslenme başladığında sindirimin gerçekleşememesi. (özellikle fosfat eksikliği.)

bu sendromun fark edilmesiyle birlikte, çalışmaların ve deneylerin tam sonuç verebilmesi adına aç kalan esirler bir deney grubu olarak görülmüş ve kasıtlı olarak beslemeye devam edilmiş deniyor bazı kaynaklara göre. ben de bunu öğrendikten sonra araştırdım zaten refeeding sendromunu. 

kamplardan kurtarılan esirlerden 18 bininin sonradan ölmesinin sebebi büyük oranda refeeding sendrom olarak görülüyor. zaten bu savaş oldukça büyük bir insanlık ayıbıyken, başka başka açılardan da etik problemler çıkmasına neden hala şaşırıyorum, bilmiyorum ama bu konu oldukça ilgimi çektiği için sizlerle de paylaşmak istedim.

kaynaka lesson from ww2