Aynı Segmentteki İki Elektrikli Otomobilin Kıyası: Togg T10X vs Tesla Model Y

Aynı segmentte (C-SUV EV) yer alan iki elektrikli otomobil “Togg T10X” ve “Tesla Model Y”nin teknik olarak karşılaştırması.
Aynı Segmentteki İki Elektrikli Otomobilin Kıyası: Togg T10X vs Tesla Model Y


iç mekan

togg t10x daha uzun, daha geniş ve daha yüksek. hem ön, hem de arka koltuklarda diz ve omuz mesafesi daha geniş ancak bagaj hacmi olarak tesla model y 850 litre olarak açıklanırken, t10x 450 litre olarak açıklandı.


donanım

model y de yer alan 15” tek bir ekrana göre t10x de toplamları 49.8” olan 3 ayrı ekran standart donanımda. ayrıca model y de herhangi bir akıllı asistan sunulmazken t10x de “aida” yapay zeka sahibi akıllı asistan standart donanımda. yine model y de sunulmayan kameralı dış dikiz aynaları ve iç mekan selfi kamerası t10x in dual motor modelinde standart donanımda. hem model y hem t10x 2. kategori autopilot sistemine sahip.


dış tasarım

konusu göreceli ama model y yükseltilmiş bir liftback tasarımına sahipken t10x gerçek anlamı ile güçlü ve sağlam duruşa sahip bir “suv” tasarım örneği. ayrıca model y nin panjursuz ön tasarımı eye candy olmaktan son derece uzak.


malzeme ve işçilik kalitesi

ilk gelen yorum ve videolara göre togg t10x güncel skoda kodiaq/volkswagen tiguan all space benzeri bir malzeme ve işçilik kalitesine sahipken. tesla model y ise bir önceki jenerasyon nissan qashqai nin bir veya bazen iki tık altı bir malzeme ve işçilik kalitesine sahip.


batarya kapasitesi

tesla kendi değerlerini açıklamıyor ama analistler all wheell drive versiyon için 80kw kullanılabilir kapasite var diyor. togg dual motor versiyon için 88,5kw toplam 80,5kw kullanılabilir kapasite var diyor.


menzil

all wheel drive ve dual motor versiyonlarında model y için 533 km (19” jantlı versiyon) karşılık t10x 525 km ile neredeyse eşit sayılabilecek menzil rakamlarına sahipler. yine hızlı şarj süreleri de son derece yakın durumda(%20’den %80’e 25 dakikada dolum süresi).


performans

model y 0 dan 100km hıza 5.0 saniyede çıkıyor ve 217km/h maksimum hıza sahip. t10x 4.4 saniyede çıkıyor ve 210km/h(elektronik olarak sınırlandırılmış) maksimum hıza sahip.


ağırlık

model y dual motor 1.980kg, t10x dual motor 2.080kg. not: 100kg ağırlık farkının en önemli sebebi t10x in daha uzun, daha geniş ve daha yüksek bir gövdeye sahip olması.


şarj istasyonları

tesla 1 yıl içerisinde 300 ayrı noktaya istasyon kuracak. togg 1 yıl içerisinde 600 ayrı noktaya istasyon kuracak.


yetkili servis & garanti

togg için türkiye çapında 180 ayrı noktada mevcut olarak yer alan “bosch car service” noktaları yetkili servis, tamir ve bakım hizmeti sunacaklar. tesla’nın servis politikası ve yetkili servis noktaları ise henüz açıklanmadı. hem togg, hem de tesla 8 yıl/160.000 km batarya ve motor garantisi sunuyor.


fiyat

togg t10x dual motor versiyonu 1 milyon 800 bin tl fiyatla çıkacak. tesla model y all wheel drive ise 1 milyon 700 bin tl olacak.

not: her iki aracın birbirine en yakın teknik özelliklere sahip versiyonları olan “all wheel drive - dual motor” versiyonları karşılaştırılmıştır.