Başrolünü Bir Atın Oynadığı Hikayesiyle Kara Mizah Dersi Verebilen Dizi: BoJack Horseman

2014'te yayın hayatına başlayan ve şimdilik beş sezonu bulunan BoJack Horseman, günümüzün yetişkinler için çizgi dizi ekolünü başarıyla devam ettiriyor.
Başrolünü Bir Atın Oynadığı Hikayesiyle Kara Mizah Dersi Verebilen Dizi: BoJack Horseman


Nedir, ne değildir?

90'larda bir sit-com'un başrolünde oynayarak ünlenmiş fakat yıllar geçtikten sonra adı silinmeye başlamış, insanların kendisini iyi bir şekilde hatırlamasını isteyen bir atın öyküsü. kesinlikle komedi dizisi değil. çerezlik ya da gülmek için izlenebilecek türden değil, tamamen duygusal, depresif bir animasyon. yan karakterlerin derinine inilmesi, ayrıntılar vs. dizinin çok sağlam olduğunu gösteriyor. giriş ve bitiş şarkıları da ayrı mükemmeldir.

nevrotik ebeveynler, hasarlı çocukluk dönemi, sorumluluk almak istememek, ikili ilişkilerde yinelenen hatalar, histeri krizleri, sonuçlardan kaçma eğilimi, varoluşsal bunalımlar, yapay insanlar, bitmeyen çıkarlar, metalaşan yaşamlar, dürtüler peşinde tüketilenler, her şeyden kaçıp kurtulma isteği ve bunlardan uzaklaşmak için git gide yoğunlaşan alkol / uyuşturucu seansları... işte bojack horseman ve hepimizin hayatının önemli kısmına hakim olan karanlık tema, dizinin bilinçaltını oluşturuyor.

olağan seyrinde ilerlerken araya serpiştirilen bir kaç sahne, böğrünüze öyle bir yumruk saplıyor ki sonunda öylece donakalıyorsunuz.

seride yer alan hayvanların karakteristik özellikleri, antropomorfizm (insanî vasıfların başka bir varlığa atfedilmesi) potası içinde tamamen eritilmemiş. kuşlar insansı özellikler gösterirken bir yandan uçabiliyor, kangurular zıplayarak hareket ediyor ya da salyangozlar sümüklü ve oldukça yavaşlar. bu da dizinin mizahi yönünü kuvvetlendirici etki yapıyor.

rick and morty kalitesinde, hayata dair daha fazla şey içerdiği için belki de daha vurucu.

BoJack'in farkı ne?

bilirsiniz, çizgi diziler genelde absürt hikayeler barındıran, fantastik şeylerin olduğu yapımlardır. f for family ve bob's burger ise bunlardan ayrılır. aynı şekilde bojack horseman da. bojack, diğer ikisine nazaran fantastik bir evrene sahip olmasına rağmen içerisindeki her şey olağan. yani; normal hayatımızda yaşayabileceğimiz şeyler.

bojack, öyle bir karakter ki her şeyi isteyen ama bunları neden istediğini bilmeyen ve ulaşınca da vazgeçen ilginç biri. bazen kendimi bojack gibi hissediyorum. çok şeye ulaşmaya çalışıyorum ama sonra oturunca yahu ne gerek var, neden yaptım diye kendime soruyorum.

dizi, hollywood dünyasını gerçekten de harika tiye alıyor ve bojack'in kendisi ve etrafındakilerle hayattan çok güzel kesitler sunuyor. bunu da hayvanları insanlaştırıp olabilecek etkiyi maksimize ediyor. gerçekten muazzam.

şöyle bir tespit sıçmak istiyorum: problem insan olmak. hayvanlar da insan olunca binbir türlü dertleri oluyor. dört ayak üzerinde kaldığında her şey kolay. ama iki ayağa döndüğünde bir sürü dünyevi derdin oluveriyor.

Diziden replikler

"geri isteyeceğin şeyleri götüme sokmayı bırak." 

bojack: "belki zayıf olduğundan, belki güzel olduğundan, her şey hep yanına kar kalmış. ama bilesin ki, davranışların başkalarını etkiliyor ve ben senden nefret ediyorum. ayrıca sen korkunç birisin ve korkunç biri olduğunun farkında olmaman seni daha az korkunç biri yapmıyor."

sarışın piliç: "sence ben güzel miyim?"

-pompa-

pompadan sonra bojack: "uzun soluklu üzücü yaşam tercihleri dizisine yeni bir halka daha ekledim." 

"denyonun birisine silah verip “insan öldürebilirsin” dediğimizde birden bire bu denyolar kahraman olmuyor." –afganistan’da savaşan ve denyo olduğunu iddia ettiği foka ithafen.

"berbat ebeveynlere sahip biri olarak söylüyorum, aile bir kara deliktir ve kaçmakta haklıydın." 


"
haklıydın, seni sevmiyorum. sen de beni sevmiyorsun. kendimizden daha az nefret etmeye çalışan iki yalnız insanız. belki de bundan fazlası olmayacağız. belki de hep böyleydik." 

"bazen bir sızıntıyla doğduğumu düşünüyorum. başladığım bütün iyi şeyler ağır ağır sızdı oradan ve hepsi akıp gitti. asla geri getiremeyeceğim onları. artık çok geç. hayat bir kapanan kapılar dizisi, değil mi?" 

"her gün birazcık daha kolay oluyor. ama her gün yapmalısın. zor kısmı her gün yapmak. ama daha kolay oluyor." -jogger

"geleneğe dönüşen şeyler güzel oldukları için gelenek olmazlar. onlar gelenek oldukları için güzel olurlar." -todd

"konu mutlu olmak değil. ben sadece her günü atlatmaya çalışıyorum. kendi kendime 'mutlu muyum?' diye sorarak devam edemem. bu sadece durumu daha da sefil hale getiriyor. bunun gerçekliğine de inanıp inanmadığıma emin değilim. bitmeyen mutluluklar, tüm bu şımarık, filmlerde ve televizyon programlarında gördüğünüz düzgün insanlar? var olduklarını düşünmüyorum." -diane

"bir gün etrafına bakacaksın ve fark edeceksin ki herkes seni seviyor ancak kimse senden hoşlanmıyor. ve bu dünyadaki en yalnız duygudur." -bojack


"ne kadar mutsuz olduğunu görmek uzun zaman alır ve bu şekilde olması gerekmediğini görmek daha da uzun zaman alır." –cuddly whiskers.

"evren acımasız, umursamaz bir boşluktur. mutluluğun anahtarı, anlam arayışı değildir. kendini önemsiz saçmalıklarla meşgul etmektir ve sonunda, nihayet ölmüş olursun." -mr. peanutbutter

bojack: "her zaman aynı şey oluyor. beni tanımıyordun. bana aşık oldun. ve şimdi beni tanıyorsun."

wanda: "birine renkli gözlüklerle baktığın zaman, bütün kırmızı ışıklar yalnızca ışık gibi gözüküyor."

dizinin müzikleri ise ayrı bir dip dalgası yaratarak, depresifliği yoğunlaştırıyor


Rick and Morty, Neden Günümüzün Açık Ara En Özel ve Başarılı Dizilerinden Biri?

40 Saniyelik Skeçlerden Devrim Yaratan Bir Diziye Dönüşen The Simpsons'ın Hikayesi