Başvurmayı Düşünen Öğrenciler İçin Çift Anadal Programı'nın Artıları ve Eksileri

"Okuduğum bölümle beraber bir bölümü daha idare edebilir miyim, eğer başvuru yapıp okumaya hak kazanırsam hayatıma katacağı artı ve eksiler neler" diye merak ediyorsanız bu yazıya bir göz atmalısınız.
Başvurmayı Düşünen Öğrenciler İçin Çift Anadal Programı'nın Artıları ve Eksileri

çift anadal programı; lisans öğretim programına kayıtlı olan öğrencilerin başvuru yapabileceği bir programdır. aynı yükseköğretim kurumundaki iki diploma programının derslerini, eş zamanlı olarak alıp, iki ayrı diploma alınabilmesini sağlar. çift anadal (çap) yapıp yapmamak konusunda arada kaldıysanız, belki yardımcı olur diye umarak artılarını ve eksilerini saymaya çalışacağım:

artıları

1. hayatta hiçbir şeyinizle gurur duymasanız bile, çift anadal yaptığınız bölüm pratikte hiçbir işinize yaramasa bile, mükemmel bir tatmin duygusu yaşıyorsunuz. kafaya koyduğunuz, uğrunda yıllarca uykusuz kaldığınız bir şeyi tamamlamanın verdiği tarif edilmez bir haz var.

2. eğer ana bölümünüzden çok alakasız bir şey okumadıysanız ya da ikinci ana dalınız bir şekilde birinciyi besleyebilecek nitelikteyse, otomatik olarak daha yüksek maaşlarla işe giriyorsunuz. freelance (serbest çalışma) çalışabildiğiniz bir meslek ise de limit sizsiniz; bir şekilde iki ana dalın da bilgisini kullanarak çok niche (özel) işler yapabilir; çok spesifik bir şeyde uzmanlaşarak iyi yerlere gelebilirsiniz.

3. ikinci ana dalınızı sırf ilginizi çekiyor diye okumak istiyorsanız ya da bu ana dalda bir şeyler öğrenmek sırf başka bir perspektif kazandırdığı için günlük yaşantınızı bile ilginç hale getirecekse hiç düşünmeyin, yapın.

4. günümüzde her şey çok hızlı gelişiyor. bazen bazı meslekler birden yok oluyor ya da birtakım sebeplerden ötürü halihazırda yaptığınız iş sizi tatmin etmemeye başlıyor. eğer yurt dışına ya da bambaşka bir ile taşınma hayalleri kuruyorsanız ama şu an yaptığınız iş oralarda sürdürülebilir bir şey değilse, her zaman için yedek bir mesleğinizin olduğunu bileceksiniz. bu inanılmaz bir güç.

eksileri

1. çift ana dal yapmaya siz karar verdiniz. dönemde 478942 saat dersinizin olması, final dönemi günde 3 finale girmek zorunda kalmak, iki ayrı bölümün stajıyla mavi ekran vermek gibi problemleriniz kimsenin ama kimsenin umurunda olmayacak. "hocam sunumu yarın yapsam olur mu" diye bir ümit soracaksınız. olmaz.

2. okul mutlaka uzuyor. ama yani yarım dönem ya da 1 sene uzuyor diye de vazgeçmezsiniz herhalde buraları okuyorsanız. peh! ha bir de, yüksek lisans düşünüyorsanız tabii ki ortalamanız biraz daha düşük olacak. ama bu size bağlı, ben yine de ana bölümümden 3.83 ortalama ile mezun olabildiysem siz de bunu yapabilirsiniz. ekstra bir zeki olduğum falan yok, ayı gibi çalışınca oluyor.

3. alakasız bir bölümle çift anadal yapıyorsanız pratikte ne işinize yarayacağını düşünmeniz gerek. iki alanda da uzmanlaşamayacaksınız, bunu unutun. birisi sizin ana mesleğiniz olacak. öbürü eğer gerçekten çok alakasız bir şeyse, bir yerden sonra o alanda öğrendikleriniz körelecek ve bir manası kalmayacak.

4. tam tersi çok yakın bir bölümle yapmak istiyorsanız da, mesela biri mimarlıkla inşaat mühendisliğini sormuştu, cidden o alanda bilgi sahibi olmak için 4 yıllık lisans mı bitirmiş olmanız gerekiyor? sırf iki imza yetkim olsun diye en keyifli yıllarımı böyle mi geçireceğim diye düşünürdüm ben. ama mimarlık ve sanat tarihi okumak o kadar anlamsız gelmiyor, anlatabildim mi bilmiyorum. ileride restorasyon konusunda kimsenin boy ölçüşemeyeceği bir mimar olmak var çünkü.

şimdilik aklıma gelenler bunlar. son bir şey: "yapmazsam sonradan pişman olur muyum" diye sorun kendinize ve kalbinizi dinleyin. çift anadaldan her zaman vazgeçebilirsiniz ama her zaman böyle bir şansınız olmayacak.