Bergen'i Suratına Kezzap Attırıp Öldüren Katil: Halis Serbest

Şarkıcı Bergen'in önce suratına kezzap attıran, ardından bir süre hapis yatıp çıktıktan sonra öldüren ve şu sıralarda özgürce dolaşan katil Halis Serbest'in hikayesi.
Bergen'i Suratına Kezzap Attırıp Öldüren Katil: Halis Serbest

halis serbest, 1982'de bergen'e kezzaplı saldırıda azmettirmekten 13 yıl ceza almış ve 6. yılında salınmış. sonrasında 1989'da bergen'i katletmiş ve almanya'ya kaçmış. orada yakalanıp 15 yıl hapse mahkum edilmiş, iyi halden 3 yıla indirilmiş. almanya ve türkiye'de yattığı 16 ay göz önüne alınarak 7 ay daha yatmış. toplamda 23 ay hapis yatmış ve elini kolunu sallayarak çıkmıştır. 


sonrasındaki süreçte 4 çocuğa cinsel istismardan dolayı tutuklanmış, çocukların ailelerine tehditler edilmiş, şikayetlerini geri çekmesi söylenmiş ve hapisten yine çıkmıştır. röportajlar yapmış pişman olmadığını dile getirmiş, pişkin pişkin 2022'de çıkan bergen filminin gerçekleri yansıtmadığını söyleyerek şikayetçi olacağını söylemiş, yapımcıları röportajlardan birinde tehdit etmiş halis serbest. hala yaşamakta ve özgür bir şekilde gezmekte.

bergen filmi sayesinde ya da film bahane edilerek reyting için sürekli canlı yayınlara telefon ile katılmasından rahatsızlık duyuyorum bu katilin. geçen haftalarda yine katıldığı bir canlı yayını izledim. çok duyarlı sunucular(!) katile "pişman mısın ?" diye soruyorlar ve 1 saniye bile düşünmeden "hayır" diyor net bir şekilde. burada yayını kesmiyorlar ve daha konuşturmaya devam ediyorlar .en son artık bergen'e küfür ediyor ve mecburiyetten, kurallar gereği yayından alınıyor. sahte bir tavırla üzülmüş gibi dayanamıyor gibi yaparak yayından alınıyor.

adam o kadar seneye rağmen ilk günkü öfkesi ve kiniyle konuşuyor. kadın dirilip gelse tekrar öldürecek, o kadar. bu kısmı kanımı dondurdu. sahneye çıkmayı "namussuzluk" olarak görüyor ama bergen'i orada görüp beğenmiş. bergen'e çok güzel bir hayat sunduğunu, saray gibi bir ev yaptırdığını, bir lafı ile başka bir ile taşındığını, orada da yine ona çok lüks bir hayat sağladığını ama bergen'in ısrarla evlenirken kendisine söz vermesine rağmen sahneye çıkmak için evden kaçtığını, bunun ailesinin namus kavramına uymadığını, boşanmak için sürekli onu kovaladığını anlatıyor. kendisinin bu süre içinde aldatıldığını da söylüyor. hem de defalarca ama nedense kadınla tekrar birlikte oluyor. 


sunuculardan birinin, "o kadar namus kavramına sahipseniz neden kezzap attıktan sonra beraber oldunuz" sorusuna ise biraz düşünerek, "ben birlikte olmadım" diye yanıt veriyor. kötü insan tanımının karşılığı. bu kadıncağızın en büyük talihsizliği böyle bir insan görünümlü yaratıkla karşılaşması ve daha da trajik olan şey ise onu gerçekten sevmiş olması. ben, "kezzap attıktan sonra tehdit ile beraber olmuştur. bir insan kendisini kör eden, hayatını mahveden bir insanla beraber olacak kadar şuursuz olamaz" diyordum ama canlı yayına katılan üvey kardeşi "ablam sevdiği için beraber oldu tekrar. defalarca affetti" deyince, biraz daha midemi bulandırdı bu iş.

halis serbest ile critürk kanalının yaptığı bir röportaj var. izlerken defalarca mideniz bulanabilir. röportajın tamamı süresince "senin böyle biriyle ne işin vardı" diye sormadan edemiyorsunuz. adam güle eğlene anlatıyor, bir kez olsun bergen demiyor, "buna dedim, bunu gördüm" gibi laflar ediyor. içimin kalktığı bazı noktaları aşağıya not aldım:

"(bergen'e) benim yakınımla beraber miydin sen? dedim, ona da sıktım. o iki tane fedai. onlara da sıktım. zaten biri de bir beşi de bir dedim, hepsi toptan gitsin. annesi yatıyor. (bergen'e) geldim ayağımla şöyle ittim, baktım, öldü mü ölmedi mi, baktım ölmüş."

+ siz bu arada peki gazeteleri takip ediyor musunuz bergen öldü falan diye haberleri?
- yöooo... yöooohhkk yöoohhk..

+ almanya'da 11 ay, türkiye'de yedi ay, toplam on sekiz ay.
- öyle... türk işiç.. (gülüyor). ya şimdi az gelişmiş ülkelerde hangi ülke olursan ol güçlüysen olay bitmiştir.

+ mezarına niçin gittiniz? yani özür dileme mahiyetinde mi? pişmanlık mı?
- yööooohkk.. bir dua okiyim dedim bi geçmişim var dedim.

+ bergen'en dileyemediğiniz özrü hayranlarından...
- ne hayranlarından dileyecem ben yaa...