Beşiktaş'la Anlaşmaya Çok Yakın Olan Stoper Roman Saiss Nasıl Bir Topçu?

Beşiktaş'ın bitirmek üzere olduğu stoper/önlibero oyuncusu Romain Saiss'in detaylı bir analizi.
Beşiktaş'la Anlaşmaya Çok Yakın Olan Stoper Roman Saiss Nasıl Bir Topçu?

herkese merhabalar. ismi beşiktaş'ımızla yüksek sesle anılmaya başlayan stoper/önlibero oyuncusu romain saiss analizimi okumak isteyenler buyursun.

öncelikle şunu belirteyim: dün wolverhampton oyuncuya veda ederken "iconic" kelimesini kullandı. yani wolverhampton için gelenekselleşen bir oyuncuydu saiss. peki neden?

girişte kısaca kariyer yolculuğundan bahsedeceğim, orada nedeni netleşecek

fas milli takımı'nda oynayan fakat fransa'da yetişen, 1,88 boyunda ve 32 yaşında olan, daha çok stoper ve öncesinde önlibero oynayan bir oyuncu. sırasıyla clermont, le havre, angers ve wolverhampton formalarını giydi. wolverhampton'a 4 milyon euro'ya geldi.

fransa 2. ligi ve 1. ligi'nde oynadıktan sonra championship'e bir meydan okumaya gitti. ilk senesinde beklediğini bulamadı ve takım ligi 15. sırada tamamladı. sonraki sezon ise wolverhampton'a nuno esprito geldi. hem takımın, hem saiss'in kaderi burada değişti.

o sezon championship'i 99 puanla şampiyon bitirdiler ve saiss gerçekten iyi bir sezon geçirdi. 4 sezonluk premier league kariyeri de böyle başlamış oldu. saiss'e baktığımızda sol ayağı iyi, hamle ve merkez stoper oynayabilen tecrübeli bir oyuncu görüyoruz.

önlibero detayını özellikle veriyorum. hatırlarsanız öncesinde bazoer ismi geçiyordu. o da önliberodan devşirmeydi. buradan bir çıkarım yapıyoruz, pas oyunu oynayan, alanı bilen ve tecrübeli bir stoper arıyoruz. bir tesadüf değil yani. bir planlama görüyoruz.

sol stoper dendiği için merkez stoper oynayamayacağını düşünmeyin

oynadı da, ben montero ile de yan yana oynayabileceğini düşünüyorum. ki çoğu maçta da baskı stoperi olarak önde baskıya da katıldı. pozisyon çeşitliliği olan bir oyuncu. bu anlamda değerli.

bir de tabii ki, wolverhampton'ın 3'lü savunmasında merkezde ve sol stoper olarak oynadığını, hatta önlerinde konumlandığını görüyoruz. saiss'in en önemli özelliği ne derseniz; oyunu dikine oynaması diyebilirim. bizde montero deniyor ama henüz verimli değil.

saiss, bu anlamda premier league'de kaldığı sürece ligin en iyilerindendi. evet biraz ağır, birebirde de kolay çalım (özellikle son yıl) yiyebiliyor. yine bunu wolverhampton'ın esprito sonrası aşağı giden oyunu ile ilişkilendirebiliriz. çünkü net bir düşüş var.

dilerseniz istatistiklerine geçelim

son sezonunda ligde 31 maça çıktı. %80 başarılı pas ortalaması ile sezonu bitirdi. işte dikine oynamaktan kastım bu. eğer yanına oynayan bir oyuncu olsa %90 üzeri çıkar. %80 olmasına rağmen ligin en çok dikine oynayan oyuncusu.

stoper oynadığı maçlarda, maç başına en az 1,13 kere atağa katılıyor. maç başına 8,21 top kazanıyor (pas arası, boşta, ikili mücadele, hava topu) ve maç başına 9,3 kere 3. bölgeye pas deniyor. burada da başarılı pas ile 6,8 gibi başarılı bir oran yakalamış.

maç başına 4,3 ikili mücadele kazanarak %58 gibi iyi bir oran yakalamış. bunun premier league olduğunu unutmayalım. yine %60 hava topu kazanmış ve duran toplarda başarılı olduğunu görüyoruz. her maçta da 9,46 başarılı defansif müdahalesini görüyoruz.

bu sezon gole neden olan 4 bireysel hatasını görüyoruz. bu konuda bizim ligimizde de bunları görebiliriz. şimdiden uyarmış olayım. rakiple birebir mücadeleye fazla girdiği için, alanını kaybettiğinde dengesizleşebiliyor. %100 sorunsuz bir oyuncu değil, bu da kenarda kalsın.

biraz da esprito döneminde oynadığı oyunla kıyaslamak istiyorum

o dönemde maç başına kazanılan ikili mücadelenin 6,2 olduğunu, 2 bireysel hata yaptığını, %64 hava topu kazandığını ve 12 defansif aksiyonda başarılı olduğunu görüyoruz. yani, bütün veriler çok yüksek.

buradan şunu net söyleyebiliriz ki; esprito'nun championship'te şampiyon olup, premier league'de de 2 sezon 7. olan sistem takımında çok daha verimli olduğunu, düzenli oyunda kendisini daha çok gösterebildiğini, takımı ile birlikte yukarı çıktığını görüyoruz.

bir de "vida varken ne gerek var?" sorularına cevap vereyim

4 sezondur üst düzey premier league mücadelesinde olan saiss ile, yıllardır ülkemizde mücadele seviyesi düşen 2 oyuncu var. aynı bütçeyse, ben saiss'i tercih ederim. genç stoper neden değil? ona da cevap vereyim:

buraya dinlediğim bir anı yazayım. erce'yi altınordu'da oynarken ajax izlemeye geliyor. bakıyorlar ki, önünde oynayan 4 defans oyuncusu da 23 yaş altı. ajax yetkilileri diyor ki; "defansta lider bir olgun stoperiniz yoksa genç kaleciniz genç defans oyuncularınız gelişmez."

kısacası

bonservissiz olması, yüksek mücadeleden gelmesi ve bir başkaldırı takımı olan wolves'ta uzun yıllardır ikon olması, dikine oynamayı sevmesi, alan bilgisi oyuncuyu değerli kılıyor. valerien ismael sistemi için de böyle bir stopere ihtiyacımız var.

bu sebeple ben pozitife daha yakınım. gelirse de keyifle izleyeceğimiz bir oyuncumuz olacağını düşünüyorum. umarım faydalı olur ve bizi yukarı çıkarır.

benim gözümden saiss'i okudunuz. okuyan herkese teşekkür eder, keyifli günler dilerim.