Bir Dönemin En Çok Dinlenen Şarkılarından Rasputin'in Kafaları Karıştıran Hikayesi

Boney M'in en çok bilinen şarkılarından biri, hikayesi ise henüz öyle değil. Dönemindeki olaylara ve insanlara duyarsız kalmayan grubun şarkı hikayesini Sözlük yazarı lawyermih paylaşmış, buyrun.

hepimizin bildiği rasputin şarkısının ilginç hikayesi de bunlardan biridir efendim.

önce gevşeyip arkamıza yaslanıyor, bu güzel şarkı eşliğinde gözümüzü kapatıp soğuk savaşın son safhasına doğru, soğuk ve gri yıllarına dönüyoruz.


boney m isimli çılgınlar, yaptıkları şarkı ile hiç beklenmedik bir şekilde, demir perde içerisinde heyecan yaratmayı başardılar. alman-karayip orijinli dans grubu, 1978 yılında spekülatif bir karakter olan rasputin ile bu duvarı aşmaya başladı. hem de rasputin'den russia’s greatest love machine diye bahsedip riske girerek!


ancak çıktıkları dönemde özellikle gençleri oldukça heyecanlandıran babalar, aynı zamanda onları gerçek bir isyana teşvik edeceklerini bilemezlerdi. çarlık rusya'sının aşırılıkları ile dalga geçen bir şarkının kremlin'de tepkiye hazır bir kitleyi bulabileceği düşünülse de, belki de bahane olarak cinsel içerikli şarkı sözleri sebep gösterilerek 1978 yılında kızıl meydanda gerçekleşecek konserde şarkı çalınmaktan vazgeçildi. ancak her zaman olduğu gibi yasaklı şeyler daha çekici hale geldi. şarkı yasağı, şarkının daha da popüler olmasına yol açarak demir perdenin arkasına iyice yayılımını sürdürdü. "rasputin" çabucak, gençlik dans pistlerinin ve sovyetler birliği genelindeki evlerin ve radyoların playlist'lerinin değişmez şarkısı oldu. ertesi yıl, polonya'yı ziyaret eden grup, komünist makamlara meydan okuyarak şarkıyı canlı söyledi.

"rasputin" şarkısının geleceğe yolculuğu olumluydu. finlandiyalı folk metal grubu turisas, gürültülü cover çalışması yaparak, şarkının single'ını 2007'de çıkardı. 2012'de hintli besteci pritam chakraborty, şarkıyı bir bollywood casus filmi olan agent vinod için dans koreografisinde kullandı.


grup üyeleri, 1986 yılında yollarını ayırma kararı alırken birbirleriyle, hukuki uyuşmazlıklar içerisine girdiler. gurubun dört üyesi de ayrı ayrı tura çıkmaya devam ederken, normal olarak eski sovyet devletlerinde belki de en sadık hayran kitlesine sahip oldu. 2007'de gürcü hükümeti, gurubun orijinal üyesi marica barrett'i, ayrılıkçı isyancıların hayatlarını terk etmedikleri takdirde daha iyi olacağına ikna etmek amacıyla savaşa bağlı güney osetya'da bir konser düzenlemeye davet etti.

fakat hayat ne gariptir ki, bobby farrell inanılmaz bir şekilde konser sonrası 30 aralık 2010 tarihinde st petersburg'da bir otel odasında öldü.

tıpkı aynı tarihte ve aynı şehirde öldürülen adına şarkı yaptığı rasputin gibi.

kaynak: financial times.
not: google translate mezunuyum.

Adına şarkıların yazıldığı Rasputin'in hikayesi için ise şöyle: