Bir Köpek Balığı Saldırısından Nasıl Kurtulabilirsiniz?

Her ne kadar Türkiye karasularında köpek balığıyla karşılaşma şansınız düşük olsa da bunları bilmekte fayda var.
Bir Köpek Balığı Saldırısından Nasıl Kurtulabilirsiniz?

karşılaştığınız köpek balığına göre durum değişir. karşınızdaki bir büyük beyazsa yapabileceğiniz pek bir şey yok zaten. sadece sizi merak ettiği için ölümcül bir ısırık alabilir. köpek balıklarına ilgi duyan biri olarak benim edindiğim belli önemli noktalar var:

1. soğuk kanlılığınızı koruyun. söylemesi kadar uygulaması kolay değil, farkındayım ancak en önemli konu bu.


2. uzaklaştığından emin olana kadar asla arkanızı dönmeyin. yüzünüz ona dönük şekilde uzaklaşmaya çalışın. ayrıca araştırmalar göstermiştir ki; o an ki korku ve stres halinde salgılanan endorfin nedeniyle birçok kişi ısırıldığını veya bacağının koptuğunu bile kıyaya yaklaştığında anlıyor. genelde birçok insan sadece sert bir çarpma hissettiklerinden bahsediyor. işte o çarpma anı aslında ısırıldığınız an olabiliyor.

3. ne kadar fantastik olduğunu biliyorum ancak şans eseri köpek balığının burnuna vurabilirseniz, hayatta kalabilirsiniz. köpek balıklarının burunlarındaki yoğun sinir ağından dolayı oldukça hassastır. tabii burnuna vurmaya çalışırken kolunuzu kaptırma ihtimaliniz de çok yüksek, o yüzden bu seçeneği zaten size saldırmakta olan bir köpek balığında denemeniz daha mantıklı.


4. kısacası, bu tarz yırtıcılarla karşılaştığınız zaman yapabileceğiniz çok fazla seçeneğiniz yok. en önemli nokta sakinliğinizi koruyarak, karşınızdaki canlıdan olabildiğince uzaklaşabilmeniz. tabii bunu yaparken ani hareketlerden kaçınmanız da çok önemli.

5. son olarak, unutmayın ki insan, birçok hayvanın tercih ettiği bir besin değil. hatta baştan sona insan yiyen köpek balığı da oldukça azdır. birçoğu tadına bakar ve bırakır. bu tarz kazaların çoğu insanların heyecanlı çıkışları nedeniyle oluyor.