Bir Kuşağa Kaslarıyla Değil, Zekasıyla Düşmanı Yenmeyi Öğreten Dizi: MacGyver

1985-1992 yılları arasında yayınlanan kült dizi hakkında temel bilgi ve yorumlar.
Bir Kuşağa Kaslarıyla Değil, Zekasıyla Düşmanı Yenmeyi Öğreten Dizi: MacGyver

kimdir?

çocukluğumda en çok etkilendiğim karakter. fizik okumuş ve vietnam savaşında bomba imha ekibinde çalışmıştır. onun için bomba üretmek ve imha etmekte uzmandır. asla silah kullanmaz ve inanılmaz bilimsel kabiliyetlerini düşmanlarını yanıltmak için kullanır. arkadaşı ve patronu pete için phoenix vakfına çalışır ve türlü kötü adamlarla savaşır.

detaylandıralım

MacGyver - Intro 

macgyver... söylenişi ma'gayvır olan, 1985'te amerika'da başlayıp 90'ların başında türkiye'de özel televizyonların yayına başlamasıyla hayatımıza giren kült dizi. 2016 yılında bütün efsanelere yaptıkları gibi bunun da yeniden çevirimini yapıp içini boşaltarak berbat etmişler. üstelik bu rezil yeniden çevirim yüzünden orijinal versiyonu da internetten yitip gitmiş. macgyver diye arama yaptığınızda hep 2016'daki çöp versiyonla ilgili bilgiler, haberler, eleştiriler çıkıyor. bu 2016'daki çöp versiyonu yok sayın, yokmuş gibi davranın, zaten gerçek maggayvır hayranları bu versiyona prim vermez, orijinal versiyon ise candır, hala kendini izlettirir.

neyse efendim anlatacağım o değil. o zamanlar türkiye'deki çok sayıda bulunan maggayvır hayranlarından biri de bendim. ama öyle böyle değil ilk bölümün yayınlanmasından itibaren bütün bölümleri baştan sona ezberden bilecek, her bölümümün tekrarlarını bile sürekli seyredecek kadar hayrandım. zaten maggayvır hayranlarının çok tipik bir profili vardı; genellikle star trek veya star wars izleyen, formula 1/rally takip eden, yoğun bilgisayar oyunu meraklısı, özellikle adventure oyunlara takıntılı, aylık oyun-bilgisayar dergileri/bilim ve teknik ile alakalı dergileri alan, çoğunlukla bilgisayar programcısı/mühendis olan tiplerdi. bütün maggayvır hayranlarında hep bu şablon mevcuttu.

sanırım maggayvır'ın bu kadar tutmasının arkasında bruce lee, jackie chan, jean-claude van damme gibi kaba kuvvetle prim yapan tiplerin aksine zekası, bilimsel konulardaki bilgi birikimi, mühendislik bilgisi ve teknikerlik el becerisi sayesinde olayları çözüp kahraman olmasıydı. kaba kuvvete pek yatkın olmayan süt çocukla... ehem yani uygar bireyler için bulunmaz bir nimetti bu karakter. hatta ne dediğimi daha iyi anlamak için şu yazıya bir göz atın:


macgayvır a takımı (bkz: the a-team) dizisinin aksine atölyeye kapanıp discovery channel programı gibi tamir tadil işine girişmez, o an elinin altındaki ıvır zıvırla çözümler üretirdi. pratik zekanın sözlük karşılığı gibiydi. aynı zamanda adventure oyunlarına hayran gençlerin ayrıca takdirini toplardı, çünkü aynen adventure oyunlardaki gibi en olmadık eşyaları en olmadık şekilde birleştirir ve sonuca ulaşırdı. yine benzer şekilde oyuncakları ve elektrikli eşyaları söküp içini açan tayfa da bu adama derin bir muhabbet beşlerdi, çünkü maggayvır bu işi profesyonel olarak yapıp bir de üstüne para alırdı.

işte tam da bu sebeplerden ben de hayrandım maggayvır'a.


izleyen herkesin ya hayran ya aşık olduğu kahraman

benim de aşkımdı tabi. öncelikle zeki, hem de nasıl... her şeyden her şey yapabilen kişi. ilk ismini bilmiyorum ama soyadından anlaşıldığı kadarıyla iskoç asıllı. uzun kirli sarı saçları, sade ve yakışıklı yüzü, esprili tavırlarıyla gönüllere taht kurmuştur. daha da ötesi, hep mütevazı olmasına rağmen kendine inanılmaz güvenir de.

küçükken ona aşık olanlar büyüyünce de hızlı klavye kullanan ellere, telleri birbirine bağlayıp bozuk aletleri çalıştıran zekaya, bir de her şeyden öte nezaketini kaybetmeden ukala olabilen sevimli erkeklere (özellikle uzun saçlıysa) hasta olurlar...


halkın adamıydı macgyver, varoşların prensiydi

tüm imkansızlıklara rağmen mazlumları ihya eden bir iyilik perisi, bilim ve gönül adamıydı. aşağı yukarı aynı zamana denk gelen a takımı adlı dizideki kapitalizmin köpeği olmuş denyoların aksine insanlara hayır duası için yardım ederdi . zamanında elindekiyle yetinmeyi, aza kanaat etmeyi öğretmiştir yurdum gençliğine. isterdimki dizi bittikten sonra başka kahramanlar çıksın, bayrağı devralsın, misyonu devam ettirsin. olmadı, olamadı maalesef.

Back To The Future Hakkında Muhtemelen Daha Önce Duymadığınız Şeyler