Bir Pokémon Kartı Nasıl Oldu da Müzayedede 420 Bin Dolara Alıcı Buldu?

Nadir 1999 Pokémon Base Set Shadowless 1st Edition Holo Charizard kartı, geçen haftaki PWCC March Premier müzayedesinde tam 420.000 dolara satıldı. Neden ve nasıl olabilir bu? Olasılıkları tartalım.
Bir Pokémon Kartı Nasıl Oldu da Müzayedede 420 Bin Dolara Alıcı Buldu?

Sektörden bahseden bir yorumla başlayalım

1996'dan beri panini albümleri ve 2000 yılından beri pokemon kartları koleksiyonuyla ilgilenen biri olarak, açılın bilirkişi geldi.

first gen pokemon kartlarının olduğu set toplamda 102 karttan oluşur ve base set olarak adlandırılır. bu setin en değerli kartı, 4/102 numaralı holo charizard kartıdır. (satışa konu olan kart) base set, jungle set gibi ilk setleri wizards adında bir üretici firma çıkartmıştır ve bu base setin, bulunması çok zor olan shadowless (pokemon resminin olduğu çerçevenin etrafında gölge olmayan seri) versiyonu, bu zamana kadarki en nadir kartlardır. psa gibi, trading cards işinde kartları inceleyip durumuna göre (kartın fiziksel kondisyonundan bahsediyorum) moderately played (mp), little played (lp) ve near mint (nm) durumda olduğu belirlenir ve 1'den 10'a kadar bir puan verilir. ardından kartın hangi koleksiyona ait olduğu, puanı ve adı psa logosuyla birlikte kartın da içinde bulunduğu plastik bir muhafazaya alınır ve sahibine geri gönderilir. kart koleksiyonerleri bilir, kartları muhafaza etmek için sleeve ve toploader gibi koruyucular kullanılır, psa bunu profesyonel olarak yapar. psa'den geçmiş bir kart, kartın normal halinden 10 kata kadar daha değerli bir şekilde satılabilir.

Aynı kartın shadowless (gölgesiz) ve standart versiyonları arasındaki kenarlık farkı.

shadowless base set holo charizard kartı, psa'den 10 puan alsa bile 420 bin dolar etmez, ebay'den aratıp bakabilirsiniz. burada iki ihtimal var; ya ciddi ciddi bir kara para aklama mevzusu var ya da kart missprint.

missprint kart nedir? üretimi sırasında baskı hatası, grafik hatası, kesim hatası olan kartlar missprint olarak adlandırılır ve ederleri, normalden 15-20 kata kadar değer kazanabilir. bu satılan kart da eğer missprint ise, koleksiyonerliğe milyon dolarlar yatıran bir kodaman gözünü kırpmadan o parayı vermiştir.

Kartı sektör içinde değerli kılan şey

bu kartın pahalı olduğunu bilmeyenler olması doğal. her satıldığında aşırı yüksek fiyatlara satılıyor. gem mint bu üstelik. 3.000 tane basılan bu nadir charizard kartları arasından psa'da 10 puan alan 121 tane kaldı dünyada sadece. yani bu kart haricinde 120 tane daha kaldı.

subjektif tanımım ise verilen paranın saçmalık olduğu yönünde.

bu para pokemon trading card game'in en değerli kartlarından birinin ilk baskısı için verilmiştir, normaldir

en değerli kart ise 97 yılında derginin verdiği toplamda 41 tane olan pikachu illustrator card'dır. en son bir tanesi 900 bin dolara satılmıştır:


Pokemon kartları arasındaki Shadowless-Unlimited edisyonları farkını nasıl anlarsınız?