Bir Sözlük Yazarının Beyaz Yakalı İş Hayatında Yaşadığı Birbirinden Acayip İşe Alınmama Durumları

Pozisyon, maaş beklentisi, sözleşmeler, ihbar süresi falan derken bu ofislerde çok acayip tutarsızlıklar yaşanıyor gerçekten.
Bir Sözlük Yazarının Beyaz Yakalı İş Hayatında Yaşadığı Birbirinden Acayip İşe Alınmama Durumları

işsizlikle alakalı bir şeyler yazsam buradan fizana yol alır. kariyerimin belli dönemlerinde neler neler yaşadım...

- bir keresinde fiyatta vs her şeyde anlaştığımız evrak listesi ve iş için gün aldığım işyerinden 1 gün sonra "elemanımız işten çıkmak istemiyor. o yüzden sizinle devam edemeyeceğiz" dediler.

- müslümanım diye geçinen ofiste ağzından besmele eksik olmayan firma sahipleri günü geldiğinde azrail'den beter oluyorlar. maaşın bir kısmını elden yatırmak istiyorlar. fazla mesaiyi ödemiyorlar. işten çıkardığı personelin ihbarını yatırmıyor. çalışma bakanlığını arıyorsun seni arabulucuya yönlendiriyor. arabulucu iki taraftan da para istiyor. anlaşamayıp konuyu mahkemeye taşısan en az 1 yıl dava sürüyor. bunun enflasyonu var dosya masrafı var bilirkişisi var var oğlu var. devlette patronuna dokunmuyor. hak hukuk diyenler öyle bir hak yiyor ki beddua etmekten başka bir şey yapmıyorsun.

- kendini kurumsal diye sağa sola duyuran, kariyer sitelerinden şov yapan bir firmadan teklif almıştım. önce telefonla görüşme yaptık 10 dakika.. peşinden olumlu geçerse online görüşme yapacağım söylendi. online görüşme de yapıldı. 40 dakika.. olumlu geçerse firmamızda yüzyüze görüşeceğimiz söylendi onu da yaptık 1 saat. olumlu geçerse işyerinde çalışma yapmam gerektiği ve birinin de uzaktan kontrol edeceği söylendi ve yaptım. olumlu geçerse müdürümüzle de görüşme yapacağı söylendi ve beklemeye alındı. şuraya bak sanki sabancı holding genel müdürlüğü pozisyonu için başvuru yaptık. her bir aşamada da kendini anlatmaktan sıkıldım yoruldum yani. sankim 100k maaş verecekler de hey allam ya!! gören de diyecek ki uzaya uydu gönderiyorlar herkes çok yoğun.. aynı anda hepsiyle görüşemiyorsun.

- bir keresinde de firmanın biri özgeçmiş havuzundan beni buldu ve aradı. görüştük her şey çok güzel. patron diyor ben de 2 dk sonra çindeyim. oradan polonya, kanada vs. türkiyede bu işi yapan tek firmayım. dedim allah daha çok versin. konu maaşa geldi. bana aldığım paranın altında maaş teklif ediyor. benim istediğim maaşı da 10 yıllık elemanına vermiyormuş. 10 yıllık elemanında da sende de kuş kadar beyin yok! sömürücü totoş seni.

- patrona yağcılık çeken birisi de işimi baltaladı. eski firmamda sorumlu bir kişi işten ayrılmıştı. ben de iyi maaşla oraya daha yüksek rütbede gireceğim. neyse bir tane müdür almışlar. ağzımı bozmak istemiyorum ama bu yavşak oğlu yavşak benim işimi bozdu. rapor sunmuş üst yönetime ben o kısımdaki işi üstlenirim. başkasına maaş vermenize gerek yok demiş. patron beni tanıyor ve adım geçiyordu. bu yavşağın raporu yüzünden benden vazgeçmişler. daha doğrusu birini almaktan vazgeçmişler. ulan sana mı kaldı supermancilik? paraları mı kurtardın şimdi? orada bir düzen vardı ve iş yoğunluğunu almakla kalmayıp hata oranını da düşürüyordu o sistem. bu salak kendi kafasına sıktı haberi yok. işler artınca oradaki hata oranı da artacak bir noktadan sonrada da kapı dışı edecekler. maaşına double zam alırsın artık aptal.

- görüşme yapıyorsun olumsuz da olsa geri dönüş yapmıyorlar. kesin yaparız diyen de yapmıyor en baba kurumsalı da. bi sure sonra sen arıyorsun artık telefon açılmıyor “toplantıda” olmus oluyor. insanlara net bir şey diyin ki herkes önüne baksın. adam başka yerle anlaşacak ama sizin yüzünüzden kafası karışıyor.

- iş ilanlarında maaş yazmalı kardeşim. ona göre de başvuru alıp ona göre de doğru kişiyi seçersin. ik personeli bütçenin altında maaş teklifi veriyor. ekonomisi kötü olan vatandaş da kabul ediyor ama sonra ne oluyor? içeride yatan, hiç çalışmayan birisi ondan daha fazla alıyor. ee haliyle gelir adaletsizliği ve mutsuz çalışan eşittir yeni iş arayışı... bok gibi para kazanıyorsunuz devletten de yardım alıyorsunuz ama hala kalifiyeli elemana asgari ücretin bir tık üstü maaş teklif ediyorsunuz. adama vermediğiniz parayı eskortlarla çatır çutur yiyorsunuz.

yazık....

ekleme: bak aklıma geldi bir de. son zamanlarda ikramiyeli maaşlar moda oldu. atıyorum 40k para alıyorsunuz. başka firma size 30k öneriyor ama kalan 10k ikramiye ile aylık ortalamada 40k ya denk geliyor. yani abisi: sigorta primini düşük yatırıyor.