Bir Türlü Anlayamayanlar İçin Sade Bir Anlatımla: Sütyen Bedeni Nasıl Ölçülür?

Sütyen bedeni, özellikle bir erkek için oldukça kafa karıştırıcı bir mevzu. Gelin, bu kafa karışıklığına bir son verelim.
Bir Türlü Anlayamayanlar İçin Sade Bir Anlatımla: Sütyen Bedeni Nasıl Ölçülür?
iStock


öncelikle nedir bu rakamlar ve harfler?

rakamlar büyüdükçe kadının bedeni tombullaşıyor, harfler ilerledikçe memeler tombullaşıyor. memeleri bağımsız düşünün. özerk bölge onlar. sadece harflerle temsil ediliyorlar. rakamlar kadının kilosuna bağlıdır, sırt genişliğini kapsar. şişman bir kadının sırt genişliği ile zayıf olanınki aynı olamaz neticede. 


peki kup (cup) nedir? 

farz edin ki kup sizin avuçlarınız beyler. en küçük kup ölçüsü de a oluyor. eli doldurmuyor yani. a-b-c-d diye giden kup ölçülerinde a en küçük d en büyük meme demek. 

70-75-80-85-90-95 diye giden beden ölçüleri de kadının kilo-boy oranıyla alakalı artıyor, en zayıf görüldüğü gibi 70 beden


örnek

95-a demek memesi olmayan, buna karşın lömbür lömbür yağı olan bir kadın demektir. sırt genişliği baya baya fazladır. neden? çünkü a en küçük kup ölçüsü demiştik. 95 d olsaydı bu abla chubby hatta bbw olacaktı. hem kendi hem memitoları büyük olacaktı. (a-b-c-d diye giden kup ölçülerinde a en küçük d en büyük)

70-d demek ufacık-tefecik, muhtemelen 45 kg ağırlığında olan ancak memeleri devasa olan bir hanım kızımız demektir. 70-a demek hem çok zayıf hem de memesi çok küçük oluyor.

peki sütyen bedeni ölçümü nasıl yapılır?

meme altından göğüs çevresi ölçülür, sütyen bedeninin ilk kısmını bu sayı oluşturur.

memelerle birlikte göğüs çevresi ölçülür, bu sayıyla ilk sayı arasındaki fark bulunur, sütyen bedeninin ikinci kısmındaki harfler bu farkı belirtir.


markalara göre değişse bile aşağı yukarı şu şekildedir harflerin anlamı

a: 12 - 14 cm
b: 14 - 16 cm
c: 16 - 18 cm
d: 18 - 20 cm
e: 20 - 22 cm
f: 22 - 24 cm
g: 24 - 26 cm

Bu içerik de ilginizi çekebilir