Birlikte Doğu Avrupa'yı Paylaşma Planları Yapan Hitler, Stalin'e İhanet mi Etti?

Hitler ve Stalin'in henüz 2. Dünya Savaşı'nın başlarında ne kadar iyi geçindiğini duymak sizleri biraz şaşırtabilir.
Birlikte Doğu Avrupa'yı Paylaşma Planları Yapan Hitler, Stalin'e İhanet mi Etti?

hitler sscb'ye savaş ilan ettikten hemen sonra çekilmiş bir fotoğrafta stalin'in yüzünden kaygı ve endişe akıyor çünkü stalin çok yakın bir dostu tarafından ihanete uğramıştı.


halbuki polonya'yı işgal ettikten sonra varşova'da el sıkışan rus ve alman subaylar ne kadar da uyumluydu... stalin nazi dostlarıyla fotoğraf çektirirken ne kadar da mutluydu:


stalin ihanete uğradığını düşünmekte haksız da sayılmazdı

1939 yılında hitler'le anlaşıp doğu avrupa'yı aralarında paylaşmaya karar vermişlerdi. hitler polonya'nın 3'te 2'sini alacaktı, sscb polonya'nın 3'te 1'iyle beraber estonya ve litvanya gibi baltık ülkelerini de alacaktı. ikinci dünya savaşını başlatan bu hareket almanya-sovyet ortak harekatıydı ve savaşı başlatma konusunda hitler ne kadar suçluysa stalin de o kadar suçluydu. stalin hitler'le yaptığı paylaşımdan oldukça memnundu ve aralarındaki dostluğun daha da ilerlemesini istiyordu.

gerçek şu ki eğer hitler sscb'ye savaş açmamış olsaydı stalin'in hiçbir zaman hitler'le savaşmaya niyeti yoktu. stalin savaşa mecburen girmek zorunda kalmıştı çünkü hitler kendisine savaş ilan etmişti. halbuki stalin hitler'e o kadar çok güveniyordu ki aynı günlerde kendi ordusundan binden fazla generali tasfiye etmişti ve birçoklarını infaz ettirmişti. sovyet ordusunun uzun süreler savaşa girmeyeceğini düşündüğü için orduyu adeta sıfırdan yeniden dizayn etmeye başlamıştı ve bunun için epeyce süresi olduğunu düşünüyordu.

stalin sadece hitler'in kendisine saldırmayacağından değil aynı zamanda hitler'in kendisini batıdan gelecek herhangi bir saldırıdan koruyacağını da düşünüyordu. olur da ingiltere, fransa ve amerika gibi kapitalist ülkeler sscb'ye saldırmaya çalışırsa arada kapı gibi hitler vardı ve can dostu stalin'i savunmaktan çekinmeyecekti. ne yazık ki stalin'in hitler aşkı karşılıksızdı ve hitler'in daha başka planları vardı.

sonra malumunuz hitler stalin'e saldırdı, stalin vatanını savundu, stalin daha sonra batıdan gelen yardımlarla savaşı kazandı ve şimdi sosyalistler "stalin avrupa'yı nazilerden kurtardı" diyorlar. halbuki onun öncesinde neler neler var...

hitler'in sscb'ye saldırdığı 1941 yılına kadar stalin'in nazilerle hiçbir derdi yoktu

savaştan önce masaya oturup saldırmazlık paktı imzalamış, avrupanın bazı bölgelerini işgal planları yapmıştır. bu vakte kadar da stalin'in dünyanın başka ülkelerinde yönettiği komünist partiler nazilerle değil de "sosyal faşistlerle" uğraşmışlardı. ne zaman hitler saldırıya geçti, işte o zaman stalin antifaşist kesildi. 2. dünya savaşı sonrasında da yalta konferansı'nda churchill ve roosevelt ile avrupayı bölüşen de stalin'di. yani yok öyle faşizmi yendi falan demek, önce bir bak bakalım faşizm nasıl yükseldi... bu güruhun nasıl bir tarih anlayışı var gerçekten hayret ediyorum.

onun dışında birkaç tane yazı gördüm rusya'da son yapılan anketlerde stalin'in en sevilen-özlenen lider olduğuna dair. ya siz gerçekten çok safsınız da bunun sosyalizme olan özlemle bir bağını kuruyorsunuz, ya da sosyalizmin ne olduğunu bilmiyorsunuz. o yapılan anketlere bakarsanız alt metinlerde "süper bir güce aidiyet duygusu" gibi ifadelerin olduğunu, stalinle birlikte en sevilen liderin putin olduğunu görürsünüz. tam da stalin'in emperyalist devletlerle rekabet içinde olan anavatınına bir özlem var burada. milliyetçi bir yaklaşım var, bilmem anlatabildim mi?