Borsa İstanbul'da Hisse Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Borsa İstanbul'da yatırım yapacak olanlara rehber olabilecek bir yazı. Hisse seçimi nasıl yapılır?
Borsa İstanbul'da Hisse Seçimi Nasıl Yapılmalı?

genel yorumlarım hep teknik veya ufak hap bilgiler olmakla birlikte, yatırımcı arkadaşlara destek olmak adına hisse seçimi ile ilgili birkaç strateji paylaşmak istiyorum:

1. hisse seçiminde ilk ve en temel öncelik sektör bilgisidir

şu soruyu sormalısınız: bu yıl hangi sektör öne çıkar? size para kazandıracak sürecin başlangıcı burası. bu her şeyden daha önemli.

misal; 2024 yılı genel ticaret beklentisi çok iştahlı değil. çünkü kredi daralması yani parasal sıkılaşma mevcut. seçim süreci bitişi ve faiz arttırımı döngüsü başlayınca (2023de başladı ) 2024 değerlendirmesi bu yorum üzerinden başlamalıydı.

diyelim kredi musluklarının kapanacağını ve tüketimin azalacağını ön gördünüz. bundan kim etkilenmez? ilk başta gıda perakendeliği geliyor. kredi azaldı, sektör daraldı diye kimse bime gitmemezlik etmeyecek. gıda enflasyonu ve zam politikaları bu sektör için durumu lehe çeviriyor.

2. sektör belirlendi. 3 büyük oyuncu var. şok migros ve bim

rakamlar burada devreye girmeli. hangisi daha uygun hangisi daha güçlü kar marjı ve katlanılabilir borçlulukla çalışıyor? migros bu yarışta öndeydi. bilanço, ilk madde gerçekleştikten sonra gelmeli. sektör kötüye gidecekse, gelecekte net karlar eriyecektir.

3. firmayı seçtikten sonra özele inmek gerekiyor

misal bir bilgi: migros toplam satışlarının %14 ünü online siparişten alırken bu oran bimde %4. migros online fiyatları market ile aynı.ayrıca migros'un gratis benzeri firmalara rakip olarak sektöre girdiği yeni bir yatırımı var. tüm bunları firmanın faaliyet raporlarından inceliyoruz.

4. karar verdikten sonra teknik yoruma geçiyoruz. trend ne durumda?

yatırımcı olacağınız için haftalık grafikten takip edin. fiyatın trendini belirleyip anlamsız bir görüntü varsa bekleyin. yok ise ortalamalar ya da trend desteği gibi noktalardan yukarı doğru ekleme yaparak gidin. haftalık grafik sizi günlük oynaklıklardan koruyacaktır. kararları cuma günü saat 17.50den önce vermeyin. haftalık bar kapanışı sizin alım veya satım kararınızı belirlesin.

5. haftalık grafikte fiyat belirli noktalarda yorulduğunda, tekrar ekleme yapmak üzere %30 kar alın ve bekleyin

bunu her yıl yapın. türkiye 2013de 900 milyar dolar üretirken bu sene 1 trilyon dolar üretti. toplam çıktısı büyümeyen ülkenin borsası büyümez. döngüsel olarak yatırım yapmadığınız sürece çok çok çok doğru bir şirketi (bkz: sasa) ve (bkz: hekts) yakalamadığınız durumda 5-8 yıllık yatırımlar size ciddi gelirler yaratmaz.

dolayısıyla , elinde parası olan bir fon şirketi gibi davranıp doğru zamanda girip şirketin döngüsü bittiğinde çıkın. mittal ereğli'den çıkıyorsa bir bildiği var da çıkıyor..

makro yorumları takip edin. siz bir fon şirketinin sahibisiniz. bu ülkede alınan tüm mali ve para politikası kararları geleceğinizi etkileyecek. bu duruma profesyonel bakmak sizi geliştireceği gibi , bskış açısı kazandıracak.

soru: türkiye'nin savunma sanayi politikası hakkında ne düşünüyorsunuz :)

iyi çalışmalar, bol kazançlar.

not: içerik bilgi paylaşımı olmakla beraber herhangi bir yatırım tavsiyesi içermemektir. söz konusu hisseler örnek için kullanılmaktadır. yatırım tavsiyelerini spk lisanslı kurum ve kuruluşlardan alınız.

benzer paylaşımlar yaptığım bir hesabım var tivitırda. beklerim