Boston Şehrinin Çalışkanlık ve Azim Ruhunu Temsil Eden Efsane: Bill Russell

11 şampiyonluk yüzüğü ile halen NBA’in en çok yüzük kazanan oyuncusu konumundaki Boston Celtics efsanesi Bill Russell, geçtiğimiz gün hayatını kaybetti. Onun neleri temsil ettiğine dair bu güzel yazıyı, bu vesileyle paylaşmak istedik.
Boston Şehrinin Çalışkanlık ve Azim Ruhunu Temsil Eden Efsane: Bill Russell


bill russell, boston şehrinin çalışma ruhunu yansıtan bir basketbolcuydu

harvard, mit gibi üst düzey üniversitelerin yer alması sebebiyle boston'ı genel olarak liberal ve elit biliriz, ama aslında bir de çalışkan (ve eskiden ırkçı) bir orta sınıf vardır boston'da. ve bu gösterişsiz çalışkanlık boston'daki takımlara da yansımıştır. 80'lerdeki lakers-celtics rekabeti sırasında, lakers gösteriyi ve şovu, celtics ise hustle dediğimiz ve türkçe'ye çevrilmesi zor olan gayret, koşturma ve çalışkanlığı simgeliyordu. o yüzden de celtics'e yolu düşen basketbolcuların çoğu çalışma tempoları ve gösterişten uzak basketbollarıyla ön plana çıkmışlardı. larry bird, kevin garnett, robert parish, kevin mchale, paul pierce vs.

Görsel: Clutch Points

işte bu gösterişten uzak, sonuç odaklı basketbolun belki de en iyi temsilcisiydi bill russell. kendi döneminde en büyük rakibi olan wilt chamberlain kadar atletik ve skor gücü yüksek değildi, ama bu eksikliğini savunma ve liderlikle kapatabiliyordu.


1969 nba finalleri, belki de russell'ı en iyi özetleyen finallerdi

russell 35 yaşındaydı ve kariyerinin son senesindeydi. işin garibi ve belki de en güzel yanı aynı zamanda celtics takımının koçuydu. efsane koç red auerbach'ın görevi bırakmasından sonra bu görevi alan russell aynı zamanda ilk siyahi basketbol koçu oluyordu.

normal sezon çok da parlak geçmemişti ve finallerdeki rakibi lakers favoriydi chamberlain, baylor ve jerry west gibi oyuncularıyla ve ev sahibi olmanın avantajıyla. lakers seride önce 2-0 sonra da 3-2 öne geçmesine rağmen celtics seriyi 4-3 kazandı. son maç lakers'ın sahasındaydı ve şampiyonluktan emin olan lakers binlerce balonla kutlamalara hazırlık yapmıştı. bunu takımı motive etmek için kullanan russell 6 sayı, 21 ribaunt ve 6 asistlik performansıyla şampiyonluğu takımına kazandırıyordu. finaller mvp'si ise ilk ve (şimdilik) son kez kaybeden takımın oyuncusu jerry west'e verilecekti.


bill russell'ın liderliği sadece oyunculuk ve koçluk değil, aynı zamanda sivil haklar hareketinde ön plana çıkmıştır

kendisi ve siyahi takım arkadaşları sıkça ırkçılığa maruz kalmışlardır. vietnam savaşı için askere çağrılan muhammed ali'ye, protestosunda en büyük desteği kendisi vermiştir. hatta kendi takımının bulunduğu boston'da bile sıkça ırkçılığa maruz kaldığı için şehirden kırgın ayrılmış, formasının 1972'deki emeklilik törenine ve 1975'teki hall of fame merasimine katılmayı reddetmiştir. sonradan 1999'da en büyük rakibi wilt chamberlain ve boston efsanesi larry bird'ün de katılımıyla forması emekli edilmiş, salondaki kalabalık russell'ı dakikalarca ayakta alkışlamış ve russell'ın gözleri dolmuştur.

son olarak, kalbimizi ısıtacak bir videoyla bitireyim


2017'de nba yaşam boyu başarı ödülünü almak için kendisini sahneye kareem abdul jabbar davet ederken, arkada da shaquille o'neal, alonzo mourning, dikembe mutombo ve david robinson ayakta beklemiştir. esas bombayı ise, bir dakikadan daha az süren konuşmasına başlarken, bu beş efsanevi pivotu tek tek eliyle gösterip "i would kick your ass" (hepinizin kıçını tekmelerdim) cümlesiyle patlatmış ve salonu kahkahalara boğmuştur.

nba'in gördüğü en iyi savunmacı ve liderdir kendisi. toprağı bol olsun.