Bu 3 Davranıştan İkisi Varsa Çocuğunuz İleride Seri Katil Olabilir Diyen Teori: Macdonald Üçlüsü

İçerdiği üç davranış şeklinin ikisi çocuğunuzda varsa ileride seri katil olma ihtimali var diyen bu teorinin safsata mı yoksa ciddi mi olduğu tartışılıyor yıllardır.

çocuklarla iligili dudak uçaklatan bir teori: macdonald'ın suç triadı seri katilleri tahmin edebilir mi?


hiçbir anne-baba çocuğunun ileride katil olmasını istemez. fakat sorun şu ki; teorik olarak her seri katilin bir anne-babası vardır.

"biz seri katiller sizin oğullarınızız, biz sizin kocanızız, her yerdeyiz. ve yarın daha çok çocuklarınız ölecek." - ted bundy

macdonald triad'ında bir çocuğun ileride seri katıl olma olasılığının yüksek olduğunu gösteren üç işaret olduğu söyler

1. hayvanlara yönelik zalim davranışlar

2. nesneleri ateşe vermek veya küçük kundakçılık eylemleri yapmak

3. yatak ıslatma (enürezis)

1. hayvan zulmü

macdonald, hayvanlara yapılan zulmün, çocukların başkaları tarafından uzun süre aşağılanmasından kaynaklandığına inanıyordu. bu, özellikle çocukların misilleme yapamayacakları daha yaşlı veya yetkili yetişkinler tarafından istismar edildiğinde geçerliydi. büyükler ona karşı şiddet ve istismarda bulunur, çocuk ise agresyonunu zayıf ve daha savunmasız hayvanlara yönlendirir.

istismar yaşamıyor olsa bile şiddet içeren dürtüleri olan ve bu dürtüleri kontrol edemeyen çocuklar hayvan zulmüne benzer sebeple başvurabilir.


2. nesneleri ateşe vermek - kundaklama, ateşle oynamaktan zevk almak

ateş çocuklar için büyüleyicidir. ve çocukların büyük kısmı ateşten hoşlanır. fakat ateşin yakma tehlikesi ve canlarını acıtması çocuklarda korku yoluyla ateşten uzak kalmalarını sağlar. seri katiller dürtülerini kontrol etmekte zorlanırlar. aynı zamanda tehlike ve korku onların kaçındığı duygular değil, onları bir mıknatıs gibi kendisine çeken duygulardır.

ateşin cazibesine karşı koyamayan, korku ve tehlike tarafından cezbedilen çocukların yetişkinlikte şiddet eğilimi ve suç davranışı gösterme ihtimali yüksektir.


3. yatak ıslatma (enürezis)

seri katillerin bir çocuğunda sadist eğilimlerin yanında mazoşit eğilimlerde vardır. bu çocuklarda pasif agresif tutum sık görülür. çocuk bilinçsiz olarak yatak ıslatma yoluyla ailesine yönelik örtülü bir şiddet uyguluyor olabilir. özellikle ailesi tarafından istismar edilen, kötü muameleye maruz kalıyorsa yatak ıslatma onun kullandığı bir tepki silahıdır.

ayrıca, sürekli ailesi tarafından aşağılanan çocuk yatağı ıslatarak hem ailesine ceza vermiş oluyor aynı zamanda kendisini sevmediğini düşündüğü ailesinin kendisini sevmemesine yol açacak kendince haklı bir sebep bulmuş oluyordur: yatağımı ıslattığım için annem babam beni sevmiyor ve bana kötü davranıyor bilgisi... annem-babam kötü oldukları için beni sevmiyor bilgisinden daha kabul edilebilir bir ve tercih edilir bir bilgidir. çocuk kendini aşağılayarak ailesini yüceltir. mazoşist eğilimleri bu aşağılanmaktan keyif almasına bile yol açabilir.

macdonald triad, psikologlar ve davranış bilimciler arasında hala tartışılan bir teoridir. bu üç davranış kalıbını taşıyan çocukların hepsi ileride elbette seri katil olmayacaktır. macdonald da zaten bu triad'ı suçluları önceden belirlemek yerine, potansiyel suç eğilimi bulgularını çocukluk yaşta fark edip, erken dönemde tedavi etmeyi amaçlamıştır.


macdonald'ın suç triad'ı bilim tarafından test edildi

psikiyatrist daniel hellman ve nathan blackman'ın araştırma ikilisi, macdonald'ın iddialarına daha yakından bakan bir çalışma yayınladı. bu çalışmada, şiddet veya cinayetten hüküm giymiş 88 kişiyi inceledi. benzer sonuçlar bulduğunu iddia etti. bu, macdonald'ın bulgularını doğruluyor gibiydi. 88 katilin yüzde 37'sinde triad tam olarak vardı. 2 özellik taşıyanlar yüzde 42'di.

"ne yapmak gerekiyor?"

günümüzde macdonald triad'ı suçları belirmeden ziyade işlevsel olmayan bir ev ortamında yetişmenin göstergesi olarak kullanılıyor. bence de bu yaklaşım daha doğru. çevrenizde ateşle oynayan bir çocuk gördüğünüzde ya da hayvanlara zarar veren, aklınıza ileride seri katil olacak ya da suça bulaşacak bir çocuk gelmesin. bunun yerine evde muhtemelen fiziksel ya da duygusal istismara uğrayan bir çocuk gelsin.

ona yardım etmeye çalışın. polise, mahalle muhtarına, sosyal hizmet görevlilerine durumu bildirin... o çocuğa bir mikrop gözüyle bakarsanız, onu görmezden gelirseniz, çocuklarınızın ondan uzak durmasını ister, dışlayarak yalnız kalmasını sağlarsanız. hatta ona sözlü ya da fiziksel şiddet uygularsanız bu onu daha iyi bir insan yapmaz. bunlar onu terbiye etmez. var olan problemi daha da güçlendirir ve günün birinde sahiden bir suçlu olabilir...

bir tiyatro oyununun ilk perdesinde duvarda aslı bir silah varsa, ikinci perdede o silah patlar. günün birinde o çocuğun işleyeceği suçun maktulü sen ya da ailenden biri olabilir.

instagram hesabım

kaynak