Bulgaristan'ın Schengen Üyeliği Alamaması, Alması İhtimalinden Neden Daha Yüksek?

Bulgaristan AB ülkesi olmasına karşın Schengen Bölgesi'ne üye değil. Yani Schengen vizesi ile Bulgaristan'a girilebiliyor ancak Bulgaristan vizesi ile Schengen ülkelerine seyahat etmek mümkün değil. Devam eden görüşmelerin sonucuna dair tahmin yürütelim.
Bulgaristan'ın Schengen Üyeliği Alamaması, Alması İhtimalinden Neden Daha Yüksek?
iStock

1) mülteci göçünde balkan rotası hala çok aktif ve avusturya ile isveç gibi ülkeler romanya-bulgaristan sınırında ve romanya-macaristan sınırında kontrollerin devam etmesi taraftarı. daha geçenlerde türk kaçakçılar kendilerini fark eden bulgar polisini öldürdü. süleyman soylu'nun açıklamasını okuyabilirsiniz:


2) hollanda'da buna ek olarak romanya ve bulgaristan'da yolsuzluğun hala daha nispeten yüksek olması sebebiyle türkiye-bulgaristan sınırının schengen'in dış sınırı olmasını istemiyorlar.


3)
schengen üyeliği bulgar taşımacılık şirketlerini batı avrupalı şirketlere rakip haline getirecek, haliyle taşımacılık sektöründe de bulgaristan'ın üyeliğine karşı lobi faliyeti var.

ancak üyeliğin tekrar ertelenmesi bulgaristan'da batı karşıtlığını arttıracağı korkusu olduğu için avrupa birliği parlamentosu sağlam bastırıyor hollanda vetosuna karşı. bulgar ab parlamentosu vekilleri de yoğun olarak çalışıyor, bakalım ne olacak?

bulgaristan'ın schengen üyeliği türkiye'nin de lehine olur, malum türkiye-bulgaristan ilişkileri gayet iyi durumda. bulgaristan'dan schengen vizesi alıp kara yolu ile burgas veya sofya havaalanlarına giderek ucuz uçuşlardan faydalanmak gibi şeylerin yolu açılır.