Büyük Orta Dünya Projesinin Kirli Mimarlarından, Profesyonel Bir Savaş Kışkırtıcısı: Gandalf

Yüzüklerin Efendisi serisinin ulvi karakterini hep doğrunun yanında bildik ama acaba sandığımız kadar iyilik dolu bir büyücü mü?
Büyük Orta Dünya Projesinin Kirli Mimarlarından, Profesyonel Bir Savaş Kışkırtıcısı: Gandalf
Uyarı: Yüzüklerin Efendisi serisine dair spoiler içerir.


gandalf, işini iyi yapan bir görev adamıdır. sihirsel yetenekleri ise sıradan bir üfürükçüden ileride değildir.

kendisi kral theoden'i 'azad etmek' suretiyle hür uruk halklarına ve önder saruman'a karşı kışkırtmış, bu bölgede yaşam şansı vermemiştir.


bir başkasının şahsi malı olan güç yüzüğünü sahibinden alıkoymuş, bunu yaparken bile riskleri ve sorumluluğu kendi taşımamıştır. shire halkını bile hain emellerine alet ederek buçuklukları savaşta taraf haline getirmiş. hatta iki buçukluğu ateşin ortasına gönderen gandalf bu günlerde bile bazılarınca kahraman olarak anılmaktadır. (yazık)


en iyi yaptığı iş olan provokatörlüğü ile bir çok orta dünya halkının sonunu getirmiş nicelerini de sonlarını görmeye tahrik etmiştir. (orc'lar, uruk'lar, ent'ler, hobbit'ler ilk akla gelenler)


saruman'ın bölgeye getirdiği dinamizmi kıskanmıştır. öyle ki, isengard'da çağların gördüğü en ileri teknoloji ve sanayiye ulaşılırken gandalf, rohan canilerini kullanarak bu gelişimi durdurmak istemiş ve bunda maalesef başarılı olmuştur.


kendisi hakkında en detaylı araştırmaları zaten dönemin bilgelerinden grima solucandil yapmış ve eserlerinde gandalf'ın her yönüyle tanınmasını sağlamıştır.


nesli zaten tükenmekte iken bir balrog öldürmekten geri durmamıştır.


bölgenin hür halklarına saygı duymaması sonucunda, i. ve ii. orc katliamlarına neden olmuş sonunda da amacına ulaşarak soykırımı tamamlamıştır.


bağlantılarını her alanda kullanmış olan gandalf the white, bop'u (büyük orta dünya projesi) gerçekleştirdikten sonra elfleri kandırarak 3021 senesinde ölümsüz topraklara sığınmayı gerçekleştirebilmiş, böylece yaptıklarının hesabını vermekten kurtulmuştur.


Bu içerikleri de beğenebilirsiniz