Cinsel İçerikli Mesajlaşma Kavramı: Sexting Nedir?

Sexting, sex ve texting (seks ve mesajlaşma) kelimelerinden türetilen ve hayatımıza yeni yeni giren bir kavram.
Cinsel İçerikli Mesajlaşma Kavramı: Sexting Nedir?

bir eğlence aktivitesi olarak cinsel içerikli mesajlaşmanın (sexting/seksting) yaşı yoktur. ergenlik çağındaki gençlerden 75 yaşındakilere kadar herkes cinsel içerikli mesajlaşabilir.

bazıları için aşk hayatlarını renklendirmenin bir yolu, bazıları içinse sanal bir ön sevişme.
karşınızdaki kişiyle ne yapmak istediğinizi açıkça konuşmak (tabii ki cinsel olarak), erotik arzularınızı ifade etmek, hatta belki de fotoğraf alışverişi, hepsi cinsel içerikli mesajlaşma (sexting) anlamına gelir. cinsel içerikli mesajlaşmanın belirlenmiş kuralları yoktur. genellikle normal şekilde başlar ve konuşma ilerledikçe ivme kazanır.

bazıları için angarya olabilir, ancak bazıları için de mastürbasyon yoluyla orgazm olmanın yolu olabilir. cinsel içerikli mesajlaşma kulağa ne kadar ilginç gelse de herkese göre değildir. bazı insanlar için açık sanal sohbetler yeterli olmuyor.

sexting'in kökeni

'sexting' terimi bir 21. yüzyıl icadı olabilir, ancak bu uygulama aslında binlerce yıllık bir geçmişe sahip. 'seks' ve 'mesajlaşma' kelimelerinin birleşiminden oluşan cinsel içerikli mesajlaşmanın izleri paleolitik döneme kadar sürülebilir.

dünyanın her yerinde açık cinsel imgeler içeren mağara resimleri bulunmuştur. bu imgeler ve sembolizm hem insanlarla hem de hayvanlarla ilgilidir. seks pozisyonları, aktiviteleri ve sinyalleri, mağara resimlerinin seks mesajlaşmasına eşdeğer önemli bir bölümünü oluşturur.


sexting'in evrimi

seks üzerine eski bir hint metni olan kamasutra, aşıklar arasında iletişim için kullanılan belirli kodlardan, jestlerden ve sembollerden bahseder. bu semboller son derece incelikli ve ağırdı. örneğin, bir kadının eline bir ayna alması, aynada sevgilisine bakması ve ardından aynayı göğüslerine tutması.

ayrıca, yiyeceklere dayalı bir dizi mesaj da ortalıkta dolaşıyordu. üzüm 'ganimet çağrısını' sembolize ediyor, tutkulu sevişme kakule ile temsil ediliyordu vs. diğer jestler arasında tutkulu, çılgın ve çalkantılı sevişmeyi ifade etmek için stratejik olarak yırtılmış kıyafetler de vardı. giysiler genellikle kollarından, omuzlarından ve eteklerinden yırtılırdı. bir ya da iki gözyaşı tutkuyla aşık olduğunuz anlamına gelirken, birden fazla gözyaşı ayrılığı temsil ediyordu.
---

örneğin; voltaire'in marie louise denis'ye romantik ilişkileri başladıktan kısa bir süre sonra yazdığı (ve içeriğini meraklı gözlerden saklamak için italyanca kaleme aldığı) mektupları ele alalım:

aralık 1745 - saray, sosyete ve dünyanın büyükleri beni sıkıyor. sadece seninle yaşayabildiğim zaman mutlu olacağım. arkadaşlığınız ve daha iyi bir sağlık beni mutlu edecek. seni binlerce kez öpüyorum. ruhum seni öpüyor, penisim, kalbim sana aşık. güzel kıçını ve tüm büyüleyici kişiliğini öpüyorum.

ekim 1746 - gevşekliğimi getirmeme izin vermenizi rica ediyorum. sertleşmek daha iyi olurdu ama sertleşsem de sertleşmesem de seni her zaman seveceğim.

ya da warren harding'in metresi carrie fulton phillips'e yazdığı mektuplar. "jerry"nin harding'in penisi olduğunu bilmediğiniz sürece mektup zararsız görünüyor.

12 mart 1915 - jerry - bir zamanlar kartlarını avrupa'ya gönderdiğim jerry'yi hatırlarsın - ben senin notların üzerinde memnuniyetle düşünürken içeri girdi ve bu konu hakkında konuştuk. çok ilgilendi, sevindi. bana senin dünyanın en iyisi ve en sevgilisi olduğunu söylememi istedi ve eğer tek bir dileği olsaydı, o da senin sevgili kucağına sarılmak ve insan dokunuşunun üstün coşkusunu ve aşkın üstün kucağının tarifsiz sevincini ifade eden pembe dudaklarınla heyecanlanmak olurdu.

ya da james joyce'un karısı nora barnacle'a yazdığı ve joyce'vari bir bilinç akışı içinde onunla ne yapmak istediğini anlattığı müstehcen mektupları. kısa bir örnek:

9 aralık 1909 - 44 fontenoy caddesi, dublin. benim tatlı yaramaz küçük kuşum, güzel çoraplar ya da jartiyerler almanız için bir not daha. fahişe çekmeceleri al, bacaklarına güzel kokular serpiştirdiğinden emin ol ve arkalarını da biraz renklendir. benimkinden daha kötü olduğunu söylediğin mektubunu nasıl aldığımı merak ediyor gibisin. benimkinden nasıl daha kötü olabilir, canım? evet, bir ya da iki açıdan daha kötü. dilinle ne yapacağını söylediğin kısımdan bahsediyorum o büyük ve altını çizerek yazdığın güzel kelimeden, seni küçük alçak. bu kelimeyi (ve yazmadığın bir iki kelimeyi daha) bir kızın dudaklarından duymak heyecan verici ama keşke benden değil de kendinden bahsetseydin. bana uzun uzun bir mektup yaz, bu ve başka şeylerle dolu, kendin hakkında, sevgilim. artık bana nasıl davranacağını biliyorsun. müstehcen, gizli ve iğrenç olduğu sürece kendinle ilgili en küçük şeyleri bile anlat bana.

modern sexting

whatsapp, snapchat ve instagram çağında cinsel arzuları paylaşmak her zamankinden daha kolay hale geldi. bir anda kendinizi erotik bir sembolizm ağının içinde buluveriyorsunuz.
harfler ve jestler, hayal gücüne bir şeyler bırakıyor. hayal gücü fikri, fotoğraflar ihtiyacı karşıladığı için nispeten gereksiz hale geldi.

bununla birlikte, özel görüntülerin, konuşmaların ve itirafların kamuya açık hale gelmesi korkusu da var. ancak ilginç bir şekilde, 21. yüzyıla ait bir etkinliğin köklerinin paleolitik döneme dayandığı asla düşünülemezdi.

kaynak12