Cinsel İlişkiyi İmkansız Hale Getiren Bir Hastalık: Vulvar Vestibulit Sendrom

Vajinismus ile karıştırılan ancak ondan farklı olan kadın hastalığı Vulvar Vestibulit Sendrom, cinsel ilişkiyi neredeyse imkansız hale getiriyor.
Cinsel İlişkiyi İmkansız Hale Getiren Bir Hastalık: Vulvar Vestibulit Sendrom

vulvar vestibulit sendrom, ülkemizde maalesef çok bilinmemekte ve bazen doktorlar tarafından bile vajinismus ile karıştırılmaktadır. bu yüzden birçok kadın, doktor doktor gezmekte; bir sürü gereksiz antibiyotik, krem, iğne kullanmaktadır. kesin çözümü parsiyel vestibulektomi adı verilen operasyondur.

tecrübe ettiğim kadarıyla yazacaklarım bu sorunu yaşayan kadınlardan bir kaçına bile yardımcı olabilirse ne mutlu.

sorun

vajina girişinde, hemen hemen hymen'in bulunduğu bölgede aşırı hassasiyet gösteren bir deri parçası oluyor. bu kişisine göre küçük ya da büyük bir alanı kapsayabiliyor. cinsel ilişkiyi oldukça acılı ve neredeyse imkansız hale getiriyor. bu hastalığa sahip kadınlar bir süre sonra kendilerini kastığı ve ilişkiye izin vermemeye başladığı için doktorların ilk düşüncesi vajinismus oluyor.

maalesef bu hastalık herhangi bir testle direkt olarak tanısı koyulabilen bir hastalık olmadığı için uzmanlık gerektiren bir alan. doktor vajina girişindeki kızarıklıklar ve hastanın dokunmaya verdiği tepkilere göre teşhis koyabiliyor genelde.

operasyon

parsiyel vestibulektomi, yaklaşık 30-45 dk süren bir operasyon. lokal anesteziyle uyuşturulduktan sonra acı veren bölgenin genelde lazerle kesilip, kendi kendine eriyen dikişlerle kapatılmasını içeriyor.

genelde sırasında ve sonrasında ağrısız olduğu savunulsa da, bu muhtemelen doktorlar tarafından hastayı korkutmamak için söylenen bir telkin. özellikle benim gibi 10 tane anestezik iğneye bile bana mısın demeyen biriyseniz, operasyon sürecinde acı hissedebilirsiniz. her seferinde doktorunuzu uyarıp yeni bir iğne istemeniz sizin için iyi olur.

kan sulandırıcı ilaç kullandığım için bana 50-60 arası dikiş atıldı. belki herkeste aynı değildir bilemiyorum.

operasyon sonrası

internet sitelerinde aynı gün normal yaşamınıza dönebileceğiniz söylense de inanmayın. en az 10 günlük bir dinlenme sürecine ihtiyacınız olacak. o yüzden tatil dönemlerinize denk getirmeye çalışırsanız rahat edersiniz.

anestezinin etkisi geçtikten sonra rahatça oturmak yaklaşık 15 gününüzü alacak. yine 15 gün kanamalar normal. 2 ay kadar cinsel ilişki yasak. nitekim doktor açısından basit bir ameliyat olsa da hasta açısından öyle değildir. üst seviye dinlenme ve hijyen gerektirir.
...

ekleme: 3 yılın ardından yapılan hatalı ameliyat yüzünden tekrar ameliyat olmak zorunda kaldım ve bir önceki operasyonda yanlış yapılan şeyleri ve doğrusunu yazmak adına yazıyı güncellemek istedim.

operasyon kesinlikle bu konunun direkt olarak uzmanına yaptırılmalı. doktor ne kadar ünlü de olsa bu konuda deneyimi yoksa kaçınılmalı.

asla ama asla klinik gibi yerlerde lokal anesteziyle yaptırılmamalı, ameliyathane ortamında genel anesteziyle yaptırılmalı ve ardından minimum 3 gün hastanede yatılmalı ve asla hareket edilmemeli. ardından 2 hafta evden çıkılmamalı, olabildiğince az yürünmeli.

ağrısız oturabilmek 1 ayı, ağrısız cinsel ilişki ise 6 ayı bulabiliyor. buna kendinizi hazırlayın.

doktor açısından da hasta açısından da kolay bir ameliyat değil, buna da hazırlanın.