Çocukken Kafası Kızılderililer Tarafından Yüzülen Robert McGee'nin Hikayesi

Çocukken kafa derisi bir kızılderili şefi tarafından yüzülen Robert McGee'nin hikayesi.
Çocukken Kafası Kızılderililer Tarafından Yüzülen Robert McGee'nin Hikayesi

1864 yılında, 14 yaşındaki robert mcgee ve ailesi, o zamanki pek çok kişi gibi, amerika'da daha iyi bir yaşam aramak için batıya göç etmeye karar verdi. aile, leavenworth, kansas'a giden bir trene katıldı. ailesi yolculuk esnasında vefat ettiler. robert yetim kaldı. 

robert, kansas'taki fort leavenworth'a vardığında orduya katılmak için başvurdu, ancak çok genç olduğu için kabul edilmedi. çaresiz kalan robert, new mexico'daki fort union'a malzeme götürmek üzere bir nakliye şirketinde işe girdi. 1864 yazında, nakliye şirketinin fort leavenworth'tan fort union'a giden bir vagon treni vardı ve robert bu vagon treninde çalışan ekip üyelerinden biriydi. yoldaki tehlikeler nedeniyle vagon trenine abd askerleri de eşlik ediyordu. kızılderililerle yaşanan birkaç çatışmaya rağmen vagonlar günde yaklaşık 16 mil yol kat ediyordu. 

18 temmuz'da fort zarah'dan çok da uzak olmayan, günümüzün great bend, kansas yakınında kamp kurdular. kalenin bu kadar yakın olması nedeniyle taşıma görevlileri ve askerler güvenlik konusunda dikkatli davranmadılar. ve askerler yaklaşık bir mil uzakta kamp yaptılar. öğleden sonra saat 5 civarında kamp, iddiaya göre şef küçük kaplumbağa'nın komutası altında olan 150 siyu tarafından saldırıya uğradı. mcgee, küçük kaplumbağa'nın kafa derisini yüzdüğünü iddia etti. askerler trene yetiştiklerinde herkesin kafa derisinin yüzüldüğü gördüler. askerler cesetleri karıştırırken mcgee ve başka bir çocuğun hayatta kaldığını gördüler. yaralılar fort larned'e götürüldü. hayatta kalan bir diğer kişi ise william thompson idi. pusu sırasında omzundan vuruldu ve kafa derisi yüzüldü . saldırı sırasında thompson bayıldı ancak yaz sıcağı kanamayı durdurdu . saldırı sonrası thompson , ingiltere'ye döndü .

kaynak