Çocukluğumuzda Televizyonda İzlediğimiz Çizgi Karakter Bay Meraklı Neyin Nesiydi?

Hayal meyal herkes bu çizgi adamı hatırlar. Esasında ne amaçla üretildiğini, kim olduğunu kısaca öğrenelim.
Çocukluğumuzda Televizyonda İzlediğimiz Çizgi Karakter Bay Meraklı Neyin Nesiydi?

yeni nesil pek bilmez ama çocukluğumuzun unutulmazlarından biridir la linea. bu kadar basit bir ürün bizi ailecek tüplü televizyonumuzun başına kitlerdi. hadi şimdi hayal dünyamızı kullanarak bir çizgiyle bu kadar sevilen ve bu basit neler yapabileceğimizi bir düşünelim. düşündüğünüzü varsayarak, o kadar basit olmadığını göreceksiziniz diyorum.


ünlü tasarımcı paul rand'ın da dediği gibi “tasarım sanatsal olabilir. tasarım estetik olabilir. tasarım o kadar basittir ki bu yüzden çok karmaşıktır.” animatör ve karikatürist olan osvaldo cavandoli tarafından yaratılan la linea; 1972'de ilk olarak popüler bir pişirme kabı markasının sahibi olan massimo lagostina'nın reklam kampanyası için yaratılmıştı. italyan televizyonunda gösterilen ve ilk 8 bölüme eşlik eden reklam, daha sonraları çok beğeni alınca bizde dahil birçok avrupa ülkesinde benimsenen bir dizi kısa çizgi filmin kahramanı oluvermişti. dizi, döneminde hızla beğenileri toplarken artık abd, ingiltere, kanada, afrika, avustralya gibi farklı kıtalara doğru genişlemişti.


peki işin sırrı neydi?

bence büyük ölçüde minimalist bir çizgi sanatı ile oluşturması ve bizi yani hayatı anlatmasıydı. çünkü la linea her bölümünde çizgisel hayatında, hayatın getirileri karşısında hem yaratıcısına, hem de hayata her çeşit duygusal yakınmayı basitçe sergilemişti. işte bu inanç, sevinç, kırgınlık ve kızgınlık kah yaratıcısına, kah hayata bakan insanoğlunun bir yansımasıydı aslında

bundan dolayıdır ki dr. phill stutz da "yaşam nedir?", sorusuna "yaşam, işte tam da bu belirsizliği, acıyı ve sürekli çabayı gerektiren bir yer" tezini öne sürmüştür. belki de bu tezi ve çizgisel öğretilerini la linea'dan ilham alarak yaratmıştır. kim bilebilir?

la linea izlemek isteyenler için tık