Çoğu Hollywood Filminde Görüp Adını Bilmediğiniz Hiroyuki Sanada'nın Kariyer Özeti

Shogun, John Wick, The Wolverine... Neredeyse Japon bir karakter içeren her yapımda öyle ya da böyle gördüğümüz aktörü yakından tanıyalım.
Çoğu Hollywood Filminde Görüp Adını Bilmediğiniz Hiroyuki Sanada'nın Kariyer Özeti

aynı apartman dairesinde yaşayan aktör kokichi takada'nın oğluyla oynarken bir şovmen tarafından keşfedildi . küçük çocuklara yönelik bir dergide model olarak çalıştıktan sonra beş yaşında yetenek ajansına bağlı olan himawari tiyatro grubuna katıldı.

daha sonra asıl kariyerine 1960'ların ortasında altı yaşındayken başlayan sanada , bu sektöre adım attığında kendini oyunculuk ve dövüş sanatları okulu olan japan action club'ı kuran japon aksiyon yıldızı olan sonny chiba'nın yanında buldu. ve ilk akıl hocasının okuluna kaydoldu ve ergenlik çağına geldiğinde oyunculuk yapmayı, dövüşmeyi, şarkı söylemeyi, dans etmeyi, akrobasi gösterileri yapmayı, ata binmeyi ve bir setin veya sahnenin kendisinden gerektirebileceği diğer her şeyi yapmayı artık biliyordu.


başlangıçta idolü gibi bir aksiyon filmi yıldızı olmayı planlıyordu. liseye girdikten sonra chiba'nın tavsiyesi üzerine kendini çalışmalarına adamaya karar verdi. 1978'de shogun's samurai filminin seçmelerini geçtikten sonra artık kendinin bu iş için yaratıldığını biliyordu ve sahne sanatları faaliyetlerine ciddi bir şekilde devam etti.

bu akımdan ilerlerken sanada'nın dövüş yetenekleri onu hong kong aksiyon sinemasıyla tanıştırdı ve artık ninja ve kungfu filmlerinin aranan yüzü olmuştu.

daha sonraları 1984 yapımı mahjong hourouki filminde ve 1997'de konna koi no hanashi adlı televizyon dizisinde karakter oyuncusu olarak kendini kanıtladı. asıl çıkışını alacakaranlık samurayı filmiyle yaşadı. bu arada güzel filmdir, izlemenizi tavsiye ederim.

bu film sayesinde hollywood'a göz kırpmış oldu. daha sonra 2003 yılında sanada son samuray'da tom cruise'un karşısında usta bir kılıç ustası olan ujio rolü ona uluslararası popülerlik ve eleştirel övgü kazandırdı.


artık sanada'yı dünya tanımış oldu

ardından bitirim ikili 3 gibi popüler filmlerde de rol aldı. 2010 yılına gelindiğinde bütün dünyayı kasıp kavuran ama son sezonuyla çok bozan abc dizisi lost'un altıncı ve son sezonunda kadrosuna katıldı.

artık kendisini bir hollywood yıldızı olarak kanıtlamıştı. daha sonra günümüze gelene kadar keanu reeves'le birlikte 47 ronin'de, john wick: chapter 4'de ve hugh jackman'la birlikte the wolverine'de, brad pitt'le birlikte bullet train'de ayrıca mortal kombat'ın son filminde yer aldı.

en son olarak karşımıza lord toranaga rolüyle fx 'in shogun dizisiyle karşımıza çıktı.


burada da bize muhteşem oyunculuğuyla dönemin japonyasını ve tarihini göstererek kendine hayran bıraktı diyebilirim. 2. sezonu merakla bekliyoruz efendimm...

Sanada Tribute