Crocs Terlikler, Kendilerini Özel Kılan Bir Malzemeden mi İmal Ediliyor?

Crocs'un kerameti, malzeme kalitesinde mi? Bir malzeme mühendisi açıklıyor.
Crocs Terlikler, Kendilerini Özel Kılan Bir Malzemeden mi İmal Ediliyor?
iStock

Crocs hangi malzemeden üretiliyor?

yaklaşın, size crocs terlikler hakkında biraz teknik bilgiler vereyim. bu terliklerin malzemesi kendilerinin croslite adını verdiği aslında teknik olarak (bkz: eva) olan ethylene-vinyl acetat denen bir kapalı hücre, termoset, köpük malzemedir.

bakmayın burada afili afili teknik terimler kullandığıma. kendim 20 yıllık yüksek malzeme mühendisiyim. uzmanlık alanım ise polimer ve kompozitlerdir. o nedenle biraz afilli yazıyorum. ama bu malzeme özünde köpük bir polimerdir.

peki nedir bu malzemenin en büyük özelliği?

esnek, hafif, görece dayanıklı ve ucuz olmasıdır. örneğin oyuncaklarda, bebek arabalarının tekerleklerinde (ucuz olanlarda), bisiklet selelerinde, kasklarda, spor malzemelerinde destek amaçlı kullanılan malzemedir. en büyük mekanik özelliği ise şok absorbe edebilmesidir.

kaynak

ethylene-vinyl acetat (eva) başka neler sağlıyor?

hafiflik: eva hafiftir, bu da crocs'u giymeyi ve yorulmadan uzun süre yürümeyi kolaylaştırıyor.

su dostu: eva suya dayanıklıdır ve çabuk kurur, bu da crocs'u tekne gezintisi, plaj gezileri ve bahçecilik gibi su ile ilgili aktivitelerde giyilebilir hale getiriyor.

kokuya dayanıklı: malzeme, koku oluşumuna direnmeye yardımcı olan antimikrobiyal özelliklere sahip, bu da onları ayak kokusunun sorun olabileceği durumlar için iyi bir seçim haline getiriyor ister istemez.

iz bırakmaz: crocs ayakkabılar tipik olarak iz bırakmayan dış tabanlara sahip, bu da iç mekan yüzeylerinde sürtünme izi bırakmayacakları anlamına gelir. yani parke çizmez bunlar. çizdiğini gören de olmamıştır zaten.

fiyatı sizin bileceğiniz iş... kısaca karar sizin arkadaşlar.