Taş Plaklar Hangi Malzemeden İmal Ediliyor?

Ses kaydedilen en ilkel müzik dinleme yöntemi taş plakların ebonitten yapıldığına dair yaygın bir inanış var ancak bu, gerçeğin küçük bir kısmını yansıtıyor. Olayı aydınlığa kavuşturalım.
Taş Plaklar Hangi Malzemeden İmal Ediliyor?
iStock

taş plak için, türkçe kaynaklarda ebonitten üretiliyor diye geçiyor, sanırım biri yazmış ve herkes ondan kopyalamış. yanlış bilgi yayıldıkça yayılmış.

ebonit, doğal lastiğin vulkanizasyon işlemi ile %30-40 arası kükürt ilave edilerek çok sertleştirilmesi sonucu oluşturulan bir polimer. bilindiği üzere oldukça kırılgan bir yapıya sahip. dinamik aralıkları en iyi şartlarda 40db, fakat çalındıkça 30db hatta daha altına doğru iniyor.

Vulkanizasyon: Kauçuğun ya da benzer polimerlerin, kükürt veya diğer eşdeğer kükürtleyicilerin ilavesiyle daha dayanıklı malzemelere dönüştürülmesi işlemi.


türkiye'de ebonitten olan bu en ilkel versiyonun kullanılmaya devam edilmiş olduğunu düşünmüyorum çünkü icat edildikten sonra (1890'lar) neredeyse 5 yıl içinde bu tür terk edilmiş. dünya çapında yaygınlaşacak, hele de türkiye'ye gelecek zamanı bulması, sonra türkiye'de patlama yapması mantık dışı.

ebonit plak 5 yıl içinde terk edilmiş ve gomalak ve damtaşı/kireçtaşı kullanılan daha iyi yönteme geçilmiş. 1/3 oranda gomalak, 2/3 oranda taş kullanılıp kırılmaması için keten lifler ile güçlendiriliyormuş. daha sonra kırılmayan, bükülebilen farklı taş plaklar da yapılmış gomalak yerine selüloz kullanılan bu plaklar çok daha kötü oldukları için yaygınlaşmamışlar.

Gomalak: Hindistan ve Çin Hindi’nde kimi ağaç türlerinin dallarında yaşayan bir böceğin salgıladığı ve sanayide özellikle cila işlerinde kullanılan, alkolde eriyen hayvansal reçine.1895 gibi başlayan gomalaklı taş plaklar abd/ingilterede 1950'lere kadar, diğer ülkelerde 1960'lara kadar kullanılmışlar. 60 yıldan fazla üretimde olan, dünyadaki en yaygın taş plak cinsi bunlar. dolayısıyla türkiye'de bilinen taş plaklar da kesin bir biçimde bunlar.

gittigidiyor'a girin üç tane taş plak markası gözünüze çarpar. zonophone, odeon ve columbia. osmanlı'da 1900'lerin başında alman plak şirketleri vasıtasıyla taş plak kayıdı yapılmaya başlanmış. zonophone, odeon ve daha sonraları ingiliz columbia marka taş plaklar piyasaya girmiş. bunlar o sırada dünyanın en büyük plak üreticilerinden. dünyaya ne üretiyorlarsa, bize de onu üretiyorlar.

şurada güzel bir kaynak var taş plakların ülkemizdeki tarihi ile ilgili.

http://www.turkishmusicportal.org/…ecording-history


Taş plaklar hakkında teknik bilgilerle bitirelim

- taş plakların frekans tepkisi 30hz ile 14khz arasındadır. 

- hf (high frequency) equalization'u 630 mikro saniye yani 250hz'dir o yüzden dinlerken hışır hışır ses çıkar. yani 250hz üstü frekansları düzgün veremiyor, istenmeyen gürültü ekleniyor.(standart kasetlerde 120 mikro saniye/1326hz'dir. hıss sesi yine bu değerin fazla olmasından dolayı çıkar.)

- snr değeri yeni üretilen en kaliteli taş plaklarda 45db snr değerine çıkabiliyormuş, yani 7 bit. eskiden üretilenler ise haliyle daha kalitesiz ve 30-35db arası, genelde 30'a yakın. dinledikçe bu değerlerin daha da düştüğünü unutmayın. 35db'yi muhtemelen zamanının kaliteli gıcır gıcır plağında ilk dinlemede alıyordunuz.

kıyıda köşede bulduğunuz 2.el eski taş plaklar ise muhtemelen 25db civarı bir snr'a sahip. çünkü dinledikçe kötüleşiyor plak, olayı bu. ne kadar iyi saklarsanız saklayın, her dinlemede bir tık azalır kalitesi.

Plaktan Müzik Dinleme ile Dijital Dinleme Yöntemlerinin Farkı Nedir?

Kalıcılığını Çoktan Kanıtlayan Harikulâde Ses Formatı Plakları Temizleme ve Koruma Yolları