David Beckham'ın Futboldan Müthiş Paralar Kazanmasını Sağlayan Hamleleri

Futboldan en çok kazanan futbolculardan biri olan Beckham, bunu nasıl başardı?
David Beckham'ın Futboldan Müthiş Paralar Kazanmasını Sağlayan Hamleleri

futbolculuğu yanında marka değeri ve iş adamlığı da konuşulması gereken biri david beckham.

eski profesyonel futbolcu david beckham, servetini futboldan inşa eden en zengin oyuncu konumunda. beckham'ın kişisel servetinin 2023 yılı başında 680 milyon dolar olduğu tahmin ediliyordu. bu servet, beckham'ı gelmiş geçmiş en iyi 5 oyuncu arasında gösterilen lionel messi (670 milyon dolar) ve cristiano ronaldo'nun (500 milyon dolar) önünde birinci sıraya yerleştiriyordu.

beckham'ın ismi, kaliteli bir futbolcu olmasına rağmen hiçbir zaman en iyi oyuncular arasında yer almadı. peki beckham buna rağmen bu serveti futbol üzerinden nasıl inşa etti?


ocak 2007'de real madrid'den amerika birleşik devletleri'nin major league soccer (mls) takımlarından los angeles galaxy'ye transfer oldu. beckham kendi jenerasyonunun en iyi oyuncularından biri olduğu için bu transfer futbol dünyasında büyük yankı uyandırdı.

beckham hala kariyerinin zirvesinde olduğu ve dünya çapında bir takipçi kitlesine sahip olduğu için la galaxy'ye transferi mls için büyük bir sürpriz olarak görüldü. galaxy, real madrid'e o zamanki rekor transfer ücreti olarak kabul edilen 32.5 milyon dolar ödedi. bu transfer ücreti, 2007'de mls'teki ortalama bir takımın toplam değerine eşitti.

david beckham, real madrid'de kazandığı yıllık 20.5 milyon dolardan %70'lik bir indirimi kabul ederek la galaxy ile yıllık 6.1 milyon dolara 5 yıllık bir anlaşma imzaladı.


ancak beckham'ın sözleşmesinde ilginç birkaç madde vardı. bu maddelerin ilki, "beckham sözleşmesi boyunca la galaxy'nin gelirlerinden %10 pay alır." maddesiydi. yani beckham sponsorluk anlaşmalarından takımın stadyumda sattığı sosisli sandviçe kadar bütün gelirlerin %10'unu alacaktı.

bu madde sayesinde david beckham, 5 yıllık toplam 30.5 milyon dolar maaş alacağı sözleşmeden toplamda 250 milyon dolar kazandı.

beckham transfer olduğunda mls henüz emekleme aşamasındaydı. beckham kalibresinde bir oyuncu ile sözleşme imzalamak ligin profilini yükseltmenin, daha fazla taraftar ve sponsor çekmenin bir yolu olarak görülüyordu.

bunu fırsat olarak değerlendiren beckham'ın yönetim ekibi, oyuncunun sözleşmesine ikinci bir madde ekletti.


ikinci madde, beckham'a la galaxy'ye imza attığında, emekli olduktan sonra 25 milyon dolar karşılığında mls genişleme takımlarından birini satın alma hakkını garanti ediyordu.

o zamanlar bu mls için büyük bir anlaşma gibi görünüyordu çünkü toronto fc, 10 milyon dolar karşılığında mls'e yeni katılmıştı.

ancak beckham'ın gelişi mls'te büyük bir büyümeye öncü oldu. seyirci sayısı %40 arttı ve 2006'da 8.3 milyon dolar olan yayın gelirleri %2996 artarak 2022'de 257 milyon dolara ulaştı.

bu aynı zamanda kulüplerin de daha değerli olduğu anlamına geliyordu. 2008'de ortalama takım değerlemesi olan 40 milyon dolar, 2022'de 520 milyon dolara ulaştı.

bu nedenle genişleme ücretleri yıldan yıla önemli ölçüde arttı. 2013'te new york city fc mls'e katılmak için 105 milyon dolar, 2018'de austin ve nashville 155 milyon dolar, 2022'de charlotte fc ise 335 milyon dolar gibi devasa ücretler ödedi.


ancak beckham'ın kendi anlaşması halihazırda yürürlükteydi ve inter miami 2018'de nashville'in aynı yıl ödediği fiyatın 6'da 1'ine mls'e katılabildi.

kurulduktan yalnızca 2 sene sonra mls'e katılan inter miami'nin değerlemesi, mls'e katıldığı 2020 yılında 600 milyon dolardı. böylece beckham'ın kurucu ortakları arasında olduğu grup, sözleşmedeki bir madde sayesinde %2300 kar elde etti.

manchester united'da oynadığı yıllarda futbol dünyası tarafından tanınan ancak uluslararası bir ikon olmayan beckham, yaptığı başarılı hamleler sayesinde uluslararası bir medya ikonuna dönüştü. ikon statüsünü iyi kullanan beckham, daha sonraki yıllarda karlı anlaşmalara imza atmaya devam etti.


sponsorluk anlaşmalarıyla birçok markanın yüzü olan beckham, 2021 yılında ea sports ile fifa oyununun yüzü olması karşılığında 55 milyon dolarlık bir anlaşmaya imza attı.

2022 yılında katar'da gerçekleşen dünya kupasının elçisi olan beckham, ek olarak katar turizm elçisi olması için 2021 yılında yıllık 18 milyon dolar kazanacağı 10 yıllık bir anlaşmaya daha imza attı.

2022 yılında beckham'ın haftalık gelirinin 1 milyon dolar olduğu tahmin ediliyordu. muhtemelen bu gelirler önümüzdeki yıllarda başarılı anlaşmalarla birlikte daha da artacak.

kaynakinstagram