Dişi Sinek Kuşlarının, Zorbalıktan Kaçınmak İçin Erkek Gibi Görünmeye Başlaması

Sinek kuşlarının (beyaz yakalı Jakobin) dişileri, daha rahat yaşamak ve daha kolay yemek bulmak için ilginç bir strateji uyguluyor.
Dişi Sinek Kuşlarının, Zorbalıktan Kaçınmak İçin Erkek Gibi Görünmeye Başlaması


bazı dişi sinek kuşları zorbalıktan kaçınmak için erkek gibi görünür

birçok türde erkekler dişilerden çok daha gösterişlidir. cinsiyetler arasında boyut veya görünümde bariz farklılıkların olduğu cinsel dimorfizmin bir örneğidir bu durum.

daha büyük ve daha cesur görünmek, erkeklerin rakiplerine karşı rekabet etmesine ve eş kazanmasına yardımcı olur. fakat bir sinek kuşu (hummingbird) türünde dişiler bunun iyi bir avantaj olduğunu anladılar, bu yüzden saldırganlıktan kaçınmak ve daha fazla yiyecek almak için erkeklere benzemeye başladılar.

bir araştırma, beyaz boyunlu jakoben sinekkuşu ile yetişkin dişilerin neredeyse %20'sinin erkeksi gösterişli tüylere sahip olduğunu buldu.

“dişi ve erkeklerin farklı göründüğü kuş türlerinde, yavruların daha çok yetişkin dişilere benzediğini hemen hemen her zaman görürüz. ancak, bu türde tüm gençlerin yetişkin erkek gibi görünmeye meyilli olduğunu gördük”

"bu projedeki araştırmamızdan, bunun diğer sinek kuşlarının saldırganlığından kaçmakla bir ilgisi olduğundan şüpheleniyoruz." diyor çalışmanın baş yazarı jay falk, treehugger'a.

falk ve meslektaşları, sinek kuşları olgunlaştıkça tüm erkeklerin özenli tüylerini koruduğunu, ancak dişilerin %20'sinin de aynı şekilde olduğunu buldu. dişilerin geri kalanı, yetişkin jakoben dişiler için tipik olan sessiz yeşil ve beyaz renkleri geliştirdi.

araştırmacılar dişilerin erkek gibi göründüklerinde nasıl fayda sağladığını merak etti, bu yüzden de bazı deneyler yaptılar

sinek kuşlarına radyo frekanslı kimlik etiketleri yapıştırdılar, ardından üreme mevsimi boyunca panama, gamboa kasabası çevresinde nektar besleyiciler kurdular. besleyiciler, etiketleri algılamak ve okumak için donatılmıştı. daha sonra araştırmacılar, bir erkek, tipik dişi veya erkek benzeri dişi jakoben'in her besleyicisine doldurulmuş binekler yerleştirdi. falk, "daha sonra diğer sinek kuşlarının beslenmeye yaklaşırken bu bineklerle nasıl etkileşime girdiğini izledik", "genel olarak, erkek benzeri dişi ve erkek bineklerin diğer sinekkuşlarından sıkıcı dişilere göre daha az saldırganlık aldığını bulabildik." diyor.

araştırmacılar, erkek tüylü dişiler daha az taciz edildiğinden, daha sık beslenebildiklerini ve bunun bariz bir avantaj olduğunu buldular. yiyeceklere daha fazla erişim yeteneği, metabolizmaları çok yüksek olduğu için muhtemelen sinek kuşlarının anahtarıydı.
araştırmacılar aynı zamanda, erkek benzeri dişi sinek kuşlarının tipik yetişkin dişilerden yaklaşık %35 daha uzun süre beslenebildiklerini keşfettiler. bu da büyük bir avantaj olabilirdi çünkü sinek kuşları herhangi bir omurgalının en yüksek metabolik hızına sahiptir. hayatta kalabilmek için sürekli yemek yemeleri gerekir.

ve sonuçlar current biology dergisinde yayınlandı

beyaz boyunlu dişi jakobenler erkek gibi görünerek zorbalardan kaçınabilse de, araştırmacılar herhangi bir erkek özelliği alıp almadıklarından emin değillerdi. falk, "şimdiye kadar yaptığımız analizlerde, erkek benzeri dişilerin, erkekler kadar agresif olup olmadığından emin değiliz." dedi.

beyaz boyunlu jakoben, bazı dişilerin erkek gibi görünmenin getirdiği avantajları kullandığı tek zeki tür değil. falk, bu çalışmaların dünyadaki 350'den fazla sinek kuşu türünün %25'inin erkek meslektaşlarına benzeyen dişilere sahip olduğunu bulduğunu söyledi ve “ama her zaman beyaz boyunlu jakobenlerde gördüğümüz derecede değil, erkeksi dişiler erkeklerden neredeyse ayırt edilemez” diye de ekleme yaptı.

kaynak