Doğu Almanya'da Kadınlar Seksten Neden Daha Çok Zevk Alırdı?

Evet iddialı bir söylem olabilir ancak Doğu Almanya'daki kadınların, aynı dönemde Batı Almanya'daki hemcinslerine kıyasla cinsel ilişkilerden daha çok haz aldığını cidden söylüyor bazı çalışmalar. Neden?
Doğu Almanya'da Kadınlar Seksten Neden Daha Çok Zevk Alırdı?

doğu almanya -ddr döneminden bahsediyorum- genel itibarıyla b*klanagelir. ben bugün b*klanamayacak bir kısmını yazacağım: ddr'da seks. ddr'daki kadınların seksten aldıkları zevk, orgazma ulaşabilmeleri, seks sonrası kendilerini nasıl hissettikleri ve gündelik yaşamda ne sıklıkla seks yaptıkları batı almanya'yla karşılaştırılıyor.

bu konuda ddr açık ara önde. hem daha çok seks yapılıyor, kadınlar daha kolay orgazma ulaşıyor ve seks sonrası kadınlar daha mutlu ve iyi hissediyorlar -misal bu son yazdığım cümle orgazmdan da önemli bence. seksten sonra da kendini iyi hissedebilmek-. ddr'daki kadınlarla yaptıkları görüşmeler bu yönde.

akabinde bunu araştırmaya başlıyorlar, sebebi ne olabilirdi?

birkaç şeye rastlanıyor; kapitalist ülkelerde genel olarak seksüel ilişkiler işletme misali metalaştırılıyor. iş ilişkileri gibi total kar'a odaklanıp -ki buradaki total kar alacağın zevk ve orgazm oluyor-, ilişkiye yatırım yapmak, zaman geçirmek ve doruğa ulaşıp tekrar "piyasalara geri dönmek" gibi bir metalaştırmayla hareket ediliyor.


işte ddr'da tam olarak böyle olmadığı saptanmış

zevki maksimumlaştırmaktan, alacağın zevki maksimize etmekten ve olayı metalaştırmaktan ziyade, o kişiyle beraber olmanın benzersizliğine, birlikte yaşayacağın deneyime ve duygulara yoğunlaşıldığı fark edilmiş.

böylelikle kadınların da daha fazla orgazm olduğu, zevk aldığı ve seks sonrası kendilerini iyi hissetikleri saptanmış. -zaten şu son dönem hook-up kültürünün çoğunlukla erkeklere yaradığı, kadınların seks sonrası duygularının biçildiğini ve kendilerini çoğunlukla boşlukta hissettiklerini düşünüyorum da, neyse onu başka zaman şeederiz-


yani şimdiki liberal anlayışın aksine, seksin "kim ne kadar orgazm oluyor" dan ziyade duyguların göz ardı edilmeden ve yaşanılan deneyimi tüketip geçme aracı görmedikleri bir çizgiye çektikleri saptanmış. beni ddr'a ışınlayın karşimm, yemişim stasi korkutmacalarını.

bir şey daha var; kadınların ddr'da üreme haklarından rahatça yararlanabilmelerinin de etkisi büyük. işte nedir doğum kontrole kolayca ve ücretsiz ulaşım falan filan. aynı zamanda dini baskı da olmadığı için muhtemeldir ki insanlar kendilerini rahatça ifade edebiliyorlardı.
gerçi aynı şekilde ddr'da boşanma oranları da batı'ya göre yüksek. ama bu da muhtemelen kadınların iş hayatında aktif yer alması, kendi ayakları üzerinde durabilmesinden kaynaklıydı.

Bu görüşü destekleyen kaynak okumalar:
Sleek / The New York Times / Vox