Dubai'de Yaşama ve Çalışma Deneyimine Sahip Bir Sözlük Yazarının Tavsiyeleri

Dubai'de yaşam nasıl? Dubai'de iş fırsatları ne kadar cezbedici? Özellikle iş hayatı için Dubai macerasına atılmak isteyenler için bilgilendirici tavsiyeler.
Dubai'de Yaşama ve Çalışma Deneyimine Sahip Bir Sözlük Yazarının Tavsiyeleri
iStock

konaklama

öncelikle dubai'de konakladığın muhit çok önemli. ben ilk geldiğimde şirket beni al nahda adında, sharjah emirliğine sınır bir yere yerleştirdi. ben artık dubai'de yaşayacağım diye sevinirken, kendimi bir anda pakistan-hindistan sınırında bir yerde buldum. sokağa çıktığımızda beyaz insan gördüğümüzde hayırdır inş dediğimiz bir yere denk geldik. sokağa çıktığımızda dediğime de bakmayın, markete falan çıktığımızda. yoksa şöyle 2 yürüyeyim, bir parkta oturayım diyebileceğiniz hiçbir yer yok. şirketteki 6. ayı tamamladığımda direkt 3 arkadaşım ile beraber dubai marina da bir daireye çıktık. şu an şu şekilde bir manzaraya sahip evimde akşamları balkonda nargile tutturuyoruz.


öncelikle yaşadığımız bu 4 oda-4 banyo-1 salon-1 misafir odası evimizin kirası senelik 155.000 dirhem. yani 130.000 türk lirası. kısaca aylık kıram 11 bin lira diyebiliriz. ve emin olun evin bulunduğu muhit, evin büyüklüğü ve manzarası göz önüne alındığında evin kirasını kime söylesek çok şanslısınız lafını işitiyoruz. yani demem odur ki arkadaşlar, ev kiraları pahalı. çok pahalı. eğer bir iş bulup geliyorsanız, konaklamanın ücretsiz olmasına dikkat ediniz. ya da en güzeli, şirketin konaklama için size en az senelik 50.000 dirhem para vermesini isteyiniz. zira verecekleri konaklama benim ilk yerleşkemden farklı olmayacaktır.

ulaşım

ulaşım için metro ve taksi yaygın bir seçenek olarak gözüküyor. taksi inanılmaz derecede çok. ücretleri türkiye ile paralel. ancak kazandığınız para düşünülünce taksinin ucuz olduğunu düşünebilirsiniz. metro şehrin hemen her yerine var. ancak inanılmaz yoğun. tabii ki bunun içinde dubai'de her şeyde olduğu gibi, bir üst klas var. gold class tercih ederek, daha lüks ve nispeten boş kompartmanlarda 2 kat ücret karşılığı yolculuk edebilirsiniz. metronun bir ucundan bir ucuna 7 dirhem karşılığı standart, 15 dirhem karşılığı gold class olarak yolculuk edebilirsiniz. aynı yolculuk için taksiye yaklaşık 80 dirhem ödersiniz. 1 dirhem = 0.84 tl . araç almak için ise dünya üzerinde daha uygun bir yer düşünemiyorum. zira vergisiz ortamda araç fiyatları inanılmaz ucuz. dün arkadaşlarımla 'bmw 650 cabrio mu yoksa mercedes slk200 cabrio mu' almanın daha iyi olacağının muhabbetini yapıyorduk. ve 2006-2008 model bu iki aracın fiyatı yaklaşık olarak 25bin 26 bin tl civarında değişmektedir. memleketteki baba yadigarı 2000 model fordu satıp almayı düşünüyorum.


yeme içme

yeme içme konusunda çeşitlilik inanılmaz derecede fazla. dünyanın bütün mutfaklarına bizdeki yemeksepeti benzeri bir site olan talabat.com ile ulaşabilirsiniz. ancak fiyatlar konusunda biraz canınızın sıkılacağını belirtmek isterim. örnek vermek gerekirse geçen türk arkadaşımla lahmacun söyleyelim dedik. 6 lahmacun 1 litre ayrana, 145 lira para verdik. bir öğün için ödeyebileceğiniz en düşük tutar 40 dirhemdir. tabii bu yine yaşadığınız bölgeye göre değişkenlik göstermektedir. eski yaşadığım bölgede , bir hint kardeşimizin eşsiz ellerinden çıkmış bir tavuk biryaniyi 20 dirheme yiyebilirsiniz. şunu söylemek isterim ki, ben yemek söylemem ekonomi yaparım, gider marketten alışverişimi yapar, yemeğimi kendim yaparım diyenlerdenseniz, nah yaparsınız. zira evde yemek yapmak ile, dışardan söylemek arasında o gün başına en fazla 4-5 lira oynar. zira süper marketteki fiyatların da maşallahı vardır. bir kilo domates geldiği ülkeye göre yaklaşık 10-11 liradır. tavuk filetonun kilosu 24 liradır. bunun baharatını yağını tuzunu ekleyince size bir öğün yaklaşık olarak 25-26 liraya denk gelmektedir. yani evde yapmak ve dışardan söylemek sizin bir tercih meselenizdir. bu arada tüm süpermarket ve küçük marketlerin eve taşıma bedeli vardır.

içki konusuna gelince, evet belki her köşe başında marketten soğuk biranızı alamıyorsunuz ama bir bar cluba gidip rahatlıkla içkinizi içebilirsiniz. üstüne de soğuk su niyetine bir biraya 50- 60 dirhem paranızı bırakırsınız. benim işim icabı birçok yerde yüzde 50 indirimin olduğu için daha biramı daha keyifli içebiliyorum. ancak size tavsiyem dubai'de yaşayacaksanız eğer, ajman emirliğinde bulunan ve alkol lisansı istemeyen birkaç dükkandan yüklü alışverişinizi yapıp, alkolü evinize getirmeniz. zira alkol fiyatları dediğim yerde oldukça uygundur. uygun dediğim bir litrelik red labelı 60-70 dirhem aralığında alabilirsiniz.

alışveriş

dubai için alışverişin başkenti diyebiliriz sanırım. zira inanılmaz büyük alışveriş merkezleri bütün turistleri cezbetmektedir. zira ben alışveriş merkezi kullanmayı tercih etmiyorum. zira afedersiniz, o devasa binalarda, aradığım hiçbir boku bulamamaktayım. ayrıca kılık kıyafet konusunda dubai'den alışveriş yapmanızı tavsiye etmem. ben işim gereği çok gezen bir insan olduğumdan kılık kıyafet alışverişlerimi başka ülkelerden ya da türkiye'den yapmayı uygun görüyorum. zira dubai'de oldukça yüklü bir miktar ödüyorsunuz. alışveriş yapmak istiyorsanız teknoloji alışverişinizi dubai'den güvenle yapabilirsiniz. yeni taşındığımız ev için lg 65 inç 4k uhd televizyonumuzu 4600 dirhem ( 3880 tl ) ye aldık. ayrıca yine lg marka 5+1 ses sistemi bize sadece 770 dirhem ( 650 tl ) ye maloldu. türkiye'ye gelmeden kendime bir adet 128 gb iphone 7 aldım. onun da bedeli 3200 dirhemdi. yani doslarım sizlere tavsiyem , elektronik alışverişinizi dubai'den, diğer alışverişlerinizi memleketten yapmanız.


faturalar

tabii doğal olarak faturalar da pahalı. en yüksek bedel doğal olarak merkezi klimaya gitmektedir. aylık 600 dirhem merkezi klima, diğer hizmetleri ise aylık 1200 dirhem olarak düşünebilirsiniz. internet için televizyon ve ev telefonu ile birlikte 500 dirhem, cep telefonu faturanız için ortalama 200-300 dirhem olarak düşünebilirsiniz.

genel itibarı ile söylemek gerekirse dubai'de iş bulduğunuz taktirde en az 10.000 dirhemlik bir gelirinizin olmasına dikkat ediniz. tabii bu ilettiğim tutar ev kirası hariç olan tutardır.

genel itibarı ile dubai aileniz ile beraber özgürce, güvence kaygınız olmadan yaşayabileceğiniz bir yerdir. gece saat kaç olursa olsun, şehrin istediğiniz yerinde rahatça dolaşabilirsiniz. başınız alkollü olup kavga gürültü çıkarmadığınız sürece kolay kolay belaya girmez. ama başınız polis ile belaya girerse, çok kolay bir şekilde dubai'ye bay bay diyebilirsiniz. eğer ben etliye sütlüye karışmam, alırım paramı, keyifli keyifli yaşarım diyorsanız dubai tam size göre.

Yurt Dışında İş Arayanların Faydasını Görebilecekleri İş Arama Web Siteleri