Düğün Öncesi Kız Tarafının Damattan İstediği Sevr Anlaşması Gibi Liste

Sosyal medyaya düşen bir yapılacaklar listesi, kız tarafının damattan beklediği şeylerin bazen trajikomik bir hal aldığını gösteriyor bizlere.

Liste şu şekilde

bunlar hep erkek boşanmaya gözü yemesin diye yapılan kurnazlıklar...

İlk 6 madde ne kadar tutar?

1) 150 gram 22 ayar bilezik
916 milyem + 200 milyem işçilik = 1116 milyem
166,7 gram has altın yani 150.500 tl yapar.

2) reşat altınlı kolye
reşat altın: 5.918 tl
kolye için, reşat etrafına süslemeli çerçeve yapılır ya altın zincire ya da ipe takılır. biz altın olanını istediğini farz edersek, yaklaşık 10.000-11.000 tl tutacaktır.

3) 22 ayar kalın zincir
burası biraz karışık ancak olayın seviyesinden kastedilenin pullu zincirlerden olduğunu anlıyorum. 25 gram - 70 gram arası olabilir. uzunluk belirtilmemiş bu yüzden hesap zor. ben direkt 50 gram + 200 milyem işçilik üzerinden hesaplıyorum.
50.200 tl yapar.

4) kelepçe/kaburga bilezik
bunda da kalınlık ve ayar önemli ancak 22 ayar üzerinden devam ediyoruz. 3 sıra kaburgalı olanı yaklaşık 12 gram gelir. bunda işçilik yüksek. direkt altınbaş indirimli fiyatını aldım: 14.950 tl

5) tek taş yüzük
bunu direkt müstakbel damadın inisiyatifine bırakmışlar. damadın belini asıl bükecek olan buydu zira bunun ucu bucağı yok. şurada anlattık.

nisan rapaportu ile hesaplayıp, mütevazi bir yüzük tasarlıyorum aklımda. 0.70 karat, vs2, h renk:


bunu ben tanıdığa satsam bitmiş halde 39.000 tl'ye teslim ederim ancak damadın böyle bir şansı olmayacak. kuyumcu akrabası bile olsa ödeyeceği para minimum 55.000 tl'dir.

6) 22 ayar küpe
bu da gram ve işçiliğine göre 2.500 tl ile başlar 15.000 tl'ye kadar ulaşır. ortalamasını alıp 8.750 tl diyorum.

topluyoruz: müstakbel damadın kuyumcu faturası 290.400 tl civarı tutacaktır. 300.000 tl diye yuvarlayabiliriz.

diğer maddelere girmiyorum ancak sadece kuyumcu faturası 20.000 dolar gibi mütevazi bir tutarda çıkmış. yerli müşterilere dolar bazında bunun 3-4 katına sadece tektaş, 2 katına tur alyans vs. satıp 100-120 bin dolar fatura ile yolculadığımız çok oldu. pırlanta fiyatları yıllardır sabit sayılır hatta düşüşler olduğu zamanlar da oldu ancak ekonomimiz kötü ve kur çarpanı artıkça bu tip şeylerin fiyatı tl olarak saçma seviyelere ulaşıyor.

"Bu liste standart"

toplu olarak görünce çok gözünüze batmış olabilir ama bu zaten çoğu türk çiftin evliliğinden önce gördüğü yapılacak işlerin olduğu liste. takıların cinsinden, bir de düğünde kız kardeşinin saçının kuaför parasına kadar ayrıntılar düşünüldüğü için tabii bu gelin adayının karakteri hakkında yorum yapabiliriz fakat evlilik hazılırlığı yapanlar ve evlenenler bilir, bu neredeyse bir to do list.

Eskiden normaldi

20 yıl öncesinde bunların hepsi (bana göre anlamsız olsa da) gayet normal şeylerdi. ülke öyle bir hale geldi ki, eskiden normal denilen şeyler inanılmaz uçuk şeyler gibi karşılanır oldu.

aşık olan biri nasıl olur da karşı taraftan bir şey talep edebilir, aklım almıyor

mümkün değil bana kalırsa. aşıksan karşı tarafın aşkını dahi talep edemezsin, sadece seversin bence. ben tek taraflı aşka da inanmıyorum. aşk değildir o. belki çok sevmektir, belki tutkudur vs ama aşk başkadır, başka olmalıdır. iki taraflıdır ve göz gözü görmez, ruha bakarsın.

çok garip geliyor bu tarz olayları görmek. hayır evlenme abicim aşık değilsen. evde kalsan ölür müsün? ne olur ki hakikaten aşkı bulmadan evlenmesen? yalnız kalsan ne olur aşık olmadığın biriyle cehennemi yaşamakla kıyaslayınca? üremesen ne olur? soyumuz mu tükenir?

insanoğlunu anlayamıyorum. nedir bu kadar aza tamah etmeler? aşkında 'azıcık ucundan' olmaz ki. olmasın yahu. olmasın.

Final yorumu

yine makul seviyede tutmuşlar, daha da abartabilirlerdi. zaten bunların çoğunu alıyorlar evlenen çiftler. bazen ortaklaşa alıyorlar bazen de erkek tarafına aldırıyorlar. erkek tarafı da kabul ediyorsa bir sorun yok bence sonuçta kim nasıl ne şartlarda evleniyorsa evlensin.

benim tek dileğim düğün isteyen ailelerin tez zamanda fikirlerini değiştirmesi. düğünü gelin damat istiyorsa yapsınlar ama anne babalar düğün ister diye düğün yapmak mantıklı değildir. geri kalan şartları da çift kendisi ayarlamalıdır. kız altın istiyorsa cidden kendi istediği için istemelidir. anası babası altın iste dediği için değil. anası babası altın iste diyerek altın isteyen kızlar evlendikten sonra da annesi babası ne isterse onu yapar. tam tersi erkekler için de aynı. anneniz babanız dediği için bir şeyler isteyip bir şeyler yapmayın. ilişki sizin sonuçta. konuşun karşılıklı karar verin. tabi ki ananızdan babanızdan kardeşinizden hatta eniştenizden bile fikir alın ama sonuçta kararı siz karşı tarafla beraber verin.